Author Topic: Sebart Wind S 50  (Read 21594 times)

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Sebart Wind S 50
« on: November 27, 2010, 04:59:21 PM »
Konačno je juče stigao čika poštar, i doneo novog lepotana. Sebart Wind S 50, umanjena replika Sebastijanovog 2x2m F3A modela istog imena samo sa "Pro" na kraju.

Zamišljen je kao F3A trener i za nas "vikend pilote" to je odličan model za uvod i vežbanje preciznog letenja, pa ko zna možda i koje takmičenje?  mmmm

Od setapa će verovatno ići već poznata kombinacija TGY AerodriveXp 90 SK Series 50-65 380Kv + Turnigy Brushless ESC 85A w/ 5A SBEC na 6S bateriji, od 4000 ili 4500mAh.  Možda u nekom momentu kasnije uradim upgrade na neki bolji motor, ali videćemo. U opciji je još i neki Scorpion, verovatno iz 4025 serije.

U model ide pet servoa, dva standard veličine u krila za elerone (Spektrum DS821), dva mini veličine u horizontalne stabilizatore (Inolab HDG260 HB) i još jedan DS821 za kormilo pravca. Odlučio sam da napravim push-pull kormilo pravca a Sebart isporučuje hardware za obe varijante.

Nazad će ići Sullivan točak, pošto ovaj koji je stigao uz model ne odgovara našim uslovima, a napred će takođe ići veći točkovi i mislim da neću stavljati one kape na točkove. Stajni trap je od farbanog aluminijuma, mislim da će za početak to biti montirano a kasnije ću videti da li da zamenim sa karbonskim.

Inače sam model je stvarno perfektno izrađen. Monokotiranje je urađeno do mikronske preciznosti. Pošto je model zamišljen kao elektro, dodata je pregrada iznad izlaznog otvora za hlađenje na trupu, koja ne dozvoljava da se vazduh nakuplja u trupu već ga usmerava ka otvorima. Na netu sam pročitao par žalbi na preciznost isečenih rupa za šarkice vertikalnog stabilizatora, kao i luft oko bajoneta horizontalnog stabilizator ali kod mog modela ovih problema nema, sve je u dlaku napravljeno.

Evo nekoliko slika, i javiću se kako budem odmicao sa sastavljanjem.












Pregrada za skretanje vazduha...










Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sebart Wind S 50
« Reply #1 on: November 27, 2010, 06:15:22 PM »
Bane od sveg srca cestitke! Vidim da se zaraza polako siri i da Sebartitis polako uzima maha i kod nas  :big smile. Neka, ne bi bilo lose da se zvi razbolimo od doticne bolesti!

Nego jeste da je model pravi za 6S ali iz mog iskustva ti mogu reci da apetit raste sa jedenjem. Zasto to kazem, pa relativno brzo ces pozeleti nesto vece a to nece moci nikako na 6S nego ili 8S ili 10S. Nova generacija LiPo baterija izgleda traje mnogo duze nego sto je to ranije bio slucaj, pa cak i 3 sezone nisu vise problem ako se ispravno koriste. Razmisli, ja sam sebe podosta namucio i doneo odluku da letim ili na 5S ili na 10S i za sada sam prezadovoljan tom odlukom! No da ti ne solim pamet, pre ili kasnije stvari se same iskristalisu.

Uzivaj u svakoj fazi, sada od ovako ne sastavljenog pa do poletanja. A videces da jednom kada poletis F3A model pa makar to bio i "samo" trener, sve ostalo je ....

poz
« Last Edit: November 27, 2010, 06:17:58 PM by magic »
Veljko

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Sebart Wind S 50
« Reply #2 on: November 27, 2010, 06:58:44 PM »
Hvala Veljko!

Znam šta pričaš za baterije i slažem se sa tobom. Nisam još prelomio potpuno šta i kako.
Ono što sam siguran je da bih da imam što duže vreme letenja po jednom letu. Primetio sam da mi tih 8 minuta laganog vežbanja F3A akrobacija na Yaku nije bilo dovoljno. Taman se "zagrejem" i tajmer počne da pišti :-(
Dakle hoću jedno 10-12 minuta takvog leta, a da ne preopteretim model.

Koliko sam čitao i čuo 4500mAh 6S je neki maksimum što se tiče težine, i to sam planirao da stavim.
Sa druge strane siguran sam da imaš nekih ideja sa 5S, pa javi mi. Hvala ti unapred!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Sebart Wind S 50
« Reply #3 on: November 27, 2010, 07:34:30 PM »
Ohoho Bane, Mašala!  :)aplauz  Neka je sa srećom!


 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Sebart Wind S 50
« Reply #4 on: November 27, 2010, 11:20:43 PM »
sto rece magic, ova bolest ne da je uzela maha nego prelazi u epidemiju.
u svakom slucaju cestitam.

ps mnogo ti je lepo ovo dvoriste. kada gledam, imam osecaj kao da sam vec dolazio kod tebe. (yay)

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Sebart Wind S 50
« Reply #5 on: November 27, 2010, 11:46:44 PM »
sto rece magic, ova bolest ne da je uzela maha nego prelazi u epidemiju.
u svakom slucaju cestitam.

ps mnogo ti je lepo ovo dvoriste. kada gledam, imam osecaj kao da sam vec dolazio kod tebe. (yay)

Dvorište smo posle duge potrage izabrali za ovaj "photo session".  (photograf) Gazda je jedan jako fin i pedantan lik. Zovu ga Panter u kraju.

Hvala na čečstitkama momci! Modelče stvarno brutalno izgleda. Ne mogu da dočekam sastavljanje i prve letove.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sebart Wind S 50
« Reply #6 on: November 27, 2010, 11:48:33 PM »
Bane ako ti stvarno treba let od 10-12 minuta onda ni 6S nije resenje, treba ti 8S  :sljus. Upravo je to branek stavio na svoj Angel i milsim da sa 3500mAh ima bez problema toliko vremena za letenje na jednom setu baterija, najbolje neka on kaze kakvo mu je stanje sada kada se malo uhadao. Ja bih mogao toliko da letim sa Wind110 ali mi je to u sustini i previse i mislim da mi je timer na 9min.

Nego da se vratim na 5S. U MsWind 50 imam Hacker A5012S (492kV) sa 16x10 elisom i to vuce >80A. Sva sreca pa dvokrilac ne trazi veliku brzinu ali mi je trebalo malo vremena da se naviknem na to i kasnije sam ga bez problema vozio na 40%-70% gasa tako da realno u letu to sigurno nije prelazilo 50A. Ono sto cu sledece probati je 16x8 i 15x10 stim sto od 16x8 ocekujem da ce mi se vise svideti, a Amperi bi trebalo da padnu na oko 70 statickih. Jos bitnije je da se elisa sa korakom 8 jako puno rastereti u vazduhu tako da bi to trebalo da bude mnogo bolje, negde oko 35A. Naravno sve cu istestirati i sa E logerom pa cu tacno znati.

U svakom slucaju za tako visoke Ampere ne bih se igrao ni sa cim drugim osim sa navedenim Hackerom i Scorpionom 4025-10 (510kV). Za monokrilca mislim da je bolja 15x10 jer sigurno leti brze od dvokrilca pa veci korak daje dovoljnu rezervu snage pri tim vecim brzinama. Inace jos jedan vrhunski F3A model klase 50 (koga nazalost nema u Evropi) je Osiris od Andrew Jesky http://www.3dhobbyshop.com/62-Osiris--Red_p_15388.html koji je upravo projektovan oko 5S 5000mAh baterije iz dobro poznatih razloga i preporuceni setup za njega je onaj koji i ja imam na MsWind. Bio sam jako ponosan na sebe kada sam to video jer sam do mog setapa bio dosao sam  :)aplauz posle nebrojenih simulacija u motocalcu.

Puno ces se jos cesati po glavi, ali mislim da 10-12 min po letu ne treba da ti bude glavni cilj jer kada krenes da stvarno vezbas neki program umorices se mnooogo ranije.

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Sebart Wind S 50
« Reply #7 on: November 28, 2010, 01:13:34 PM »
Još jednom čestitke za kupovinu...
Pošto sam imap prilike "live" da vidim model, stvarno je dobro odradjen i nije čudo što svi toliko cene Sebart-ove avione.
U set up-ove se ne razumem, ali da je bolest uzela maha to je evidentno (ako, ako...)...
Ja sam već juče prognozirao da će se Bane ubrzo (za godinu-dve) pridužiti Magicu sa velikim F3A modelom... :mhm

A što se tiče dvorišta i slika, pa zar ste sumnjali...

Pozdrav

Panter, grrrrrrrrrrrrr, grrrrrrrrrrrr... ;namig

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Sebart Wind S 50
« Reply #8 on: November 28, 2010, 04:01:35 PM »
Bane, čestitam za model  ()-()  Znam da si ga nestrpljivo čekao, a mislim da se sad raduješ ko malo dete Deda Mrazu  (yay)
Nadam se da ćemo imati prilike da ga sledeće sezone vidimo i tu, iznad Zalivnog   (<--)

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Sebart Wind S 50
« Reply #9 on: November 30, 2010, 12:23:49 AM »
Pozdrav Bane,

čestitke na avionu, ako leti kao Angel siguran sam da ćeš biti zadvoljan.

Što se tiče pogona, razmisli o nečemu sličnom što sam ja stavio u svoj Angel: turnigy 50-65 270Kv (ne SK verzija) i 8S LiPo i to 2x Turnigy nano-tech 3300mAh 4S 25~50C vezane na red. Tajmer na 8 minuta, i uz 16x10 elisu i srednji tajming na kontroleru ja posle letanja dopunim baterije sa 2200mAh. Mislim da bi tajmer mogao da ide na 10 minuta. Više od toga, a da ostaneš u granicama normalne težine mislim da se teško može postići... Možda da se uzme 16x8, ali to sve zavisi šta i kako bi da letiš. Ja i dalje nemam iskustva da mogu da sa sigurnošću kažem kako bi se ponašao avion sa takvim pogonima...

Vidimo se na proleće, sviđa mi se žuta boja! :D

Pozdrav
branek
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Sebart Wind S 50
« Reply #10 on: November 30, 2010, 11:17:55 AM »
Pozdrav Bane,

čestitke na avionu, ako leti kao Angel siguran sam da ćeš biti zadvoljan.

Što se tiče pogona, razmisli o nečemu sličnom što sam ja stavio u svoj Angel: turnigy 50-65 270Kv (ne SK verzija) i 8S LiPo i to 2x Turnigy nano-tech 3300mAh 4S 25~50C vezane na red. Tajmer na 8 minuta, i uz 16x10 elisu i srednji tajming na kontroleru ja posle letanja dopunim baterije sa 2200mAh. Mislim da bi tajmer mogao da ide na 10 minuta. Više od toga, a da ostaneš u granicama normalne težine mislim da se teško može postići... Možda da se uzme 16x8, ali to sve zavisi šta i kako bi da letiš. Ja i dalje nemam iskustva da mogu da sa sigurnošću kažem kako bi se ponašao avion sa takvim pogonima...

Vidimo se na proleće, sviđa mi se žuta boja! :D

Pozdrav
branek

Pozdrav Brane,
Hvala na informacijama i mišljenju, dosta interesantna kombinacija!
Ono što ja moram da uradim pre konačne odluke je da sračunam finalnu težinu što bolje.

Da li bi mogao da izmeriš težinu te 4S Nano-tech baterije, samo da potvrdim da ne lažu na sajtu?

Da li postoji neki poseban razlog zašto si odlučio da ne ideš sa SK 50-65? Vidim da im je isti Kv, težina je tu negde, u stvari ne kontam u čemu je razlika, osim da je ovaj SK crn pa je možda "kulji" :-)

Bane

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Sebart Wind S 50
« Reply #11 on: November 30, 2010, 01:54:06 PM »
Pozdrav Brane,
Hvala na informacijama i mišljenju, dosta interesantna kombinacija!
Ono što ja moram da uradim pre konačne odluke je da sračunam finalnu težinu što bolje.

Da li bi mogao da izmeriš težinu te 4S Nano-tech baterije, samo da potvrdim da ne lažu na sajtu?

Da li postoji neki poseban razlog zašto si odlučio da ne ideš sa SK 50-65? Vidim da im je isti Kv, težina je tu negde, u stvari ne kontam u čemu je razlika, osim da je ovaj SK crn pa je možda "kulji" :-)

Bane

Ma ja sam se odlučio za "obični" jer kad sam naručivao nije bilo na stanju SK. A i koliko mi se čini, komentari su malo povoljniji za obični. Iako sam sve motore od njih dobio super odrađene, ovaj je stigao da kažem "aljkavo odrađen". Morao sam da skinem zvono, da malo slozim namotaje i blago zalijem epoksijem. Posle toga sve je perfektno... Ukupna težina sa onim pogonom koji možeš naći na temi o Angel-u je 3kg.

Što se tiče težine baterija, mislim da možeš da uzmeš one težine sa sajta, ako se dobro sećam ove moje sam izmerio i bila je ~345g.

Ja sam uzeo 100A kontroler ne znajući kolika će struja biti, ali posle merenja, na zemlji je maksimalna struja bila 66A na punom gasu...

pozdrav
branek
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Sebart Wind S 50
« Reply #12 on: December 30, 2010, 12:06:43 AM »
Evo mali update o Wind-u u ove hladne zimske dane.

Dakle ispostavilo se da Spektrum DS821 servoi, koje sam nameravao da koristim za elerone previše vire iz krila. Nije mi se dopala ideja da ih prosto zavrnem tako sa nekom podloškom od špera pa sam se skoro bio odlučio da nabavim par Futaba 9551 čiji je profil baš namenjen za krila i za elerone.

Kad sam malo prošao kroz šta mi još sve fali od delova i šta i koliko moram da još dokupim, ipak sam se odlučio da nekako probam da ugradim DS821 ali tako da ne vire. Jedino što mi je padalo na pamet je da ih namestim sa postrance, na poklopac, a poklopac ušrafljen u krilo.
Video sam da Mirče stavlja tako servoe na sve warbirde, pa reko što ne bih i ja.

Da skratim priču, odoh kod Mirčeta i on mi do si rekao "ašov" napravi sve potrebne delove. Nakon lepjenja i sređivanja evo kako krajnji rezultat izlgeda:















Na poklopac ću verovatno zalepiti onu tapetu što izgleda kao karbon ili možda monokot sa istom teksturom.


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Sebart Wind S 50
« Reply #13 on: December 30, 2010, 12:16:07 AM »
Sve pohvale za jako dobar izbor aviona i dosadasnji prikazani review..Jedva cekam utiske s prvog letenja.

 (pijemo) 
Nikola | rcfly.in.rs


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Sebart Wind S 50
« Reply #14 on: December 30, 2010, 12:51:23 PM »
E, kad još dodje karbonska nalepnica od gore na poklopac i kad se isti stegne, da legne uz kridlo, biće super...