Author Topic: Hellcat novi projekat...  (Read 115921 times)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #135 on: August 11, 2011, 09:29:07 PM »
FENOMENALNO!!! Sa uzivanjem pratim svaki post. Sema farbanja je odlicna i totalno ne svojstvena, tj. odudara od default navy plave seme, i time daje smek avionu.

 (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #136 on: August 13, 2011, 11:56:39 AM »
Dok Kombinat radi na sastavljanju modela pre vederinga, pogledajte dva interesantna priloga.

Prvi je o restauraciji Hellcata izvadjenog iz Mičigenskog jezera, na kojem su piloti vežbali poletanja i sletanja pre odlaska na prave nosače aviona. Naravno, kako to biva, dosta Hellcat-a i Wildcat-a je završilo u jezeru...

http://www.rcuniverse.com/forum/m_10662121/tm.htm

Druga interesantna stvar za gledanje je video, uputstvo za pilote šta i kako treba da odrade na Hellcatu pre, tokom leta i pre sletanja i nakon sletanja...
Video snimak je crno beli, originalan...

http://www.zenoswarbirdvideos.com/wvx/F6F150.wvx


Što se tiče restauracije Hellcata, imao sam prilike da u Warbird muzeju na Floridi, čujem priču o jednom Wildcat-u koji se tamo nalazio.





Vodič u muzeju nam je pričao da je vojska izvadila Wildcat-a iz Michigenskog jezera i ponudila ga muzeju džabe, samo da plate prevoz. Naravno, ljudi iz muzeja su pristali na to, doneli avion na Floridu i par godina radili na njemu...






Već pred kraj restauracije, neko se setio da probaju da nadju pilota koji je leteo na tom avionu, da vide da li je uopšte živ...
Ispostavilo se da pilot, onomad mladić, a sad deda, živi na Floridi, nekih 100 milja od muzeja. Kad su ga zvali, čovek nije mogao da veruje i naravno da je došao i posle mnogo godina ponovo seo u kokpit svog aviona...


Gledajući slike, podsetio sam se i Panthera pored kojeg sam stajao... Tada (2009) nisam ni razmišljao o jet modelu...






Ovu pričicu, kao i mnoge druge zanimljivosti iz dva Warbird muzeja i sa tri Top Gun takmičenja, imate na DVD video materijalu snimanim tokom boravka u Americi...
Neki imaju ove DVD-e, a pošto se, u medjuvremenu, pojavilo dosta novih modelara, sve koje interesuje, mogu da me zvrcnu i raspitaju se o ove tri DVD kolekcije...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: August 13, 2011, 11:59:52 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #137 on: August 21, 2011, 05:34:14 PM »
U zadnjih par dana radjen je vedering na Hellcat-u.

Koristio sam par "tehnika", a rezultat je, po meni, najbolji vedering koji sam odradio na nekom modelu.
Nisam želeo da avion bude preterano "prljav"...
Na fotografijama u senci ili na suncu, utisak je različit. Sve u svemu, sa vederingom kao što je ovaj dovoljno su naglašeni svi detalji na modelu...

Za vedering sam koristio drvene bojice, koje sam šatirao na papir, pa potom krpicom skidao nanos i prenosio ga na model.





Nikad u životu nisam ovoliko "ubio" neku bojicu...



Problem kod ovakvog načina rada je što ne možete "izvederingovati" veliku površinu od jednom, nego proces morate bezbroj puta ponavljati. Ono što je mnogo bitnije je da svaku grešku možete popraviti, a ako treba i ceo nanos obrisati skroz.

Delove oko auspuha i prelaz na trup i krila napravljen je air brushom i bojama za makete.

Posebno mi se dopada kombinacija par boja (crna, i dve tri nijanse braon), kojima možete dozirati nijansu "prljavštine" po želji...


Pilota sam farbao sa Humbrol akrilnim bojama kupljenim u Model Hungariji u Pešti.







Izbor ovih boja je isti kao i onih za makete, jedino je razlika što se ove razredjuju sa vodom i brže suše...
 

Pošto stara izreka kaže da slike govore više od 1000 reči, evo kako za sada sve izgleda:




















Sad malo detalji:














Odozdo:










Sutra će se verovatno ceo model prelakirati bezbojnim lakom. Bila je ideja da se sve odradi sa 50% sjaja, ali verovatno će biti lakiran sa samo 25% sjajnim lakom...

Potom sastavljanje, nameštanje otklona, test motora i na kraju - Čenej...

Pozdrav

Mirče
 

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #138 on: August 21, 2011, 06:00:27 PM »
glupo mi vise da ponavljam.. aaaaaaaaaaa strava aaaaaaa savrsenstvo aaaa fenomenalno aaaaaaa ludilo aaaaaaaaa

ali sto jes jes!

strava, savrsenstvo, fenomenalno............... :big smile (pijemo)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #139 on: August 22, 2011, 09:28:40 AM »
Zuta boja je rodjena za vedering. Zamisli Mirce, ti se jedan da vracas kuci a Maja kaze : "e ocistila sam ti onaj zuti avion, kako mozes onako prljave da ih drzis"  :sljus

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #140 on: August 28, 2011, 02:58:13 AM »
Pre par dana Golub je izlakirao model bezbojnim lakom. Dvoumili smo se izmedju 25% ili 50% sjaja i na kraju je ipak lakirano sa ovim drugim. Nismo pogrešili, Hellcat sa sjaji baš kako treba...

Nakon lakiranja, u Kombinatu se pristupilo sklapanju modela.
Kao što znate, svi delovi su već bili namontirani i apsolutno u funkciji, a sad je ostalo da se konačno postave, ulepe, osiguraju, na matice stavi hemija protiv odvrtanja...








U ponedeljak idem da kupim nove baterije i time ću moći da polako nameštam otklone i hodove na komandnim površinama i drugim delovima koji se "mrdaju"...
Baterije neću menjati i ovaj put kupujem Duracel NiMh od 2650 mAh. U svim modelima koje sam leteo i sada letim, imam ove baterije i služe me savršeno.
Za prijemnik koristim dve petoćelijske, za Match Box (na njemu su programirani flapsovi i može da se napaja samo on sa posebnom baterijom) takodje petoćelijsku i za svetla (led diode) troćelijsku bateriju.
Zenoah GT 80 je sa magnetnim paljenjem, pa mi za njega ne treba baterija.
Ni na jednom modelu nemam regulator napona i zagovornik sam teorije da što manje nepotrebnih elemenata to bolje, jer je manja šansa da nešto otkaže pa da budete u problemu...


Kad sam se već dotakao sigurnosti, evo par slika kako je rešeno povezivanje horizontalca i vertikalca sa servoima.
Tokom gradnje u trupu su ulepljeni bovdeni kroz koje bi trebale da prolaze čelične žice od 2 mm. One bi pokretale horizontalne stabilizatore.
Pošto je Hellcat "problematičan" sa težištem, servoi su postavljeni skroz napred u trupu. Mali problem se pojavio jer nisam uspeo nigde da njadjem čelične žice duže od 1 metra, a razmak izmedju servoa i komandnih površina je, naravno, duži...

Pošto nisam hteo ništa da lemim, varim ili ulepljujem, kod strugara, majstor Gojka, sam napravio par delova kojima sam mehanički, sve povezao.









Majstor Gojko mi je na krajeve svake žice narezao navoj od 2 mm. Pošto je žica od "patentiranog čelika" i veoma je tvrda, krajeve je morao da ugreje, da bi malo "popustili" kako bi se mogao narezati navoj.
Za spoj dve žice napravio mi je deo od 25 mm u kojem je urezan navoj, tako da se svaki kraj žice uvrće i nema lepljenja, lemljenja...
Na krajevima žice kod servoa i komandne površine, takodje su napravljena 4 dela (dva za servoe i dva za rep) koji podsećaju na one delove što kupujemo u hobi šopu, ali moji za razliku od kupovnih, imaju u sebi navoj od dva mm za žicu, a tri mm za viljuškicu...
E sad, kad se sve to uvrne jedno u grugo, "nema teoreme" da nešto popusti ili se izvuče...

Hellcat je veliki model i vibracije su žestoke, tako da se ovakvim stvarima ne treba igrati...


Postavljen je i motor, svi servoi, za gas, saugh, kill swich (za gašenje motora)...












Tank sam kao i uvek namestio sa dva tigon creva, jedno za punjenje i odvod goriva ka karburatoru i drugo za odušak.





Da bi ovakav sistem radio morate da imate Y adapter gde se creva račvaju na krak ka tanku, krak ka karburatoru i treći krak za punjenje.





Ovaj metod, sa dva creva, možete namestiti samo na benzinskim motorim, jer Walbro karburator ne možete preliti, za razliku od glow karburatora.
Takodje je veoma bitno da kad napunite gorivo u rezervoar, zatvorite taj krak tigon creva!!!


Ušrafljen je i dummy engine na kapotaž, klapne i servo koji ih pokreće.










Namešteni su i trapovi,...









...provučena creva...







...namešteni su, ali još nisu ulepljeni flapsovi i eleron. To ću verovatno odraditi danas...










Evo i par slika pilota u kabini.









Na kokpitu još imam posla...



...ali u naredne dve nedelje, se nadam da će sve biti gotovo, spremno za paljenje motora.
Nabavio sam i novu elisu, Xoar 23x10, pa sad uz 23x8, 22x10 i 24 x10, ću videti koja daje najbolje performanse.





Tu su i par vrsta auspuha, tako da taj deo testiranja tek sledi...


Sve u svemu, kao što vidite, nema odmora...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: August 28, 2011, 03:03:56 AM by mirce »

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1697
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #141 on: August 28, 2011, 10:16:37 AM »
Jednostavno ja nemam komentar... :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Jedno pitanje.A cemu ovo sluzi?

BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #142 on: August 28, 2011, 12:30:11 PM »
Match Box je JR proizvod na koji možeš da priključuš više servoa (do 4) praktično na jedan kanal prijemnika.
U njega prikopčaš žice od servoa, a poseban kabel ide iz njega u kanal prijemnika za koji je Match Box namenjen.

Na ovom uredjaju za svaki servo možeš namestiti revers, fino podesiti početi i krajni položaj komandne površine i na sam Match Box možeš priključiti posebnu bateriju koja napaja samo njega i servoe priključene na njega. Time se eliminiše da kroz jedan kanal na prijemniku vučeš struju za 4 servoa, što u varijanti digitalnih servoa može biti prilično velika struja...

Pošto Hellcat ima 4 flapsa, dva na centroplanu i po jedan na svakoj ušci, Match Box mi omogućava da ih sve lepo priključim, podesim i samo za njih imam bateriju.
Da ga nemam morao bih sa Y kabelom da spajam servoe flapsova na centroplanu i sa drugim Y kabelom servoe flapsova na uškama i onda sve to sa trećim Y kabelom da "bodem" u stanicu.
Tako bi se svi servoi (4 komada) "napajali" sa jednog kanala u prijemniku i ne bih mogao svaki servo da fino štelujem...

Match Box vam ne treba ako imate 12-to ili 14-to kanalnu stanicu na kojoj svaki servo priključite u poseban kanal pa onda ih svaki ponaosob nameštate i miksujete.
Ja imam 9-to kanalnu stanicu i svi kanali su mi zauzeti... 


Futaba ima sličan uredjaj, radi sve isto kao ovaj JR-ov...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #143 on: August 30, 2011, 11:15:15 PM »
Vedering je fenomenalan. Zuta boja ti pruza obilje mogucnosti za "igranje".

Koja creva si koristio za pneumatiku. koliko vidim ovo nisu ona mekana Robart, vec neka druga, kruta?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #144 on: September 01, 2011, 12:18:33 PM »
Mišo, creva su kupljena u Troy Built Model - hobby shop-u...

http://www.troybuiltmodels.com/items/TU.125BLACK.html

Robartova su ovakva...

http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXET32&P=SM


Creva iz Troy-a su kruća, što odgovara, recimo za Festove priključke ( http://www.troybuiltmodels.com/items/FE3STRAIGHT.html ), jer Robartova koja su mekša teško mogu da se "gurnu" u Festo...
Sa druge strane, u ova kruća "crevca" malo teže mogu da se "nataknu" Robartove brze spojke ( http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXET39&P=SM ), ali nije neizvodljivo, ne moraju čak ni da se greju...

U Pantheru imam i jednih i drugih creve i jednih i drugih spojki i danima stoji isti pritisak u sistemu.
Ono čto sam čitao, ali ja u mojim modelima nisam imao takav slučaj, je da vremenom u Robartovim brzim spojnicama propadne gumica, pa sistem pušta vazduh na tom mestu.
Kod Festo-a se to ne dešava, ali kako rekoh u Festo ne možete gurnuti Robartova creva...

Znači treba se opredeliti jednom sistemu ili Robart ili Festo. Na kraju krajeva, OK su i jedni i drugi...

Pozdrav

Mieče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #145 on: September 08, 2011, 11:15:14 PM »
Što je bilo daleko, postalo je sasvim blizu... Hellcat je gotov...














Predhodni dani u Kombinatu utrošeni su na finalno sklapanje modela. Iako je skoro sve bilo napravljeno i montirano još pre farbanja, ova zadnja faza odnosi mnogo vremena, jer sad kako se sve namesti, tako ostaje za probni let, a i za kasnije...





Zato svakom detalju treba posvetiti dosta pažnje...

Mnogo vremena sam potrošio na baterije, žice, prekidače, jednom rečju "struju". Hellcat ima 4 baterije, 2 za prijemnik, 1 za Match Box koji pokreće flapsove i jednu bateriju za led diode svetala.
Kao što sam već pisao ranije, ne menjam meni pouzdanu koncepciju i opet sam kupio NiMh Duracel baterije od 2450mAh.
Za prijemnik i Match box baterije su od 5 ćelija, a za svetla 3 ćelije.

Gledao sam da na ovom modelu, zbog težišta, baterije postavim koliko god mogu napred u trupu.



U bateri šopu su mi zapunktovali ćelije u pakete oblika kakvi mi odgovaraju, a ja sam kod kuće na limčiće koji su bili na krajevima zalemio žice sa konektorima i žice za punjenje baterija.

Kod sastavljanja modela treba dosta "mozgati" gde i kako šta da se provuče da bi kasnije manipulacija ili neki servis na modelu, mogli lakše da se odrade.
Tako i sa malo pre pomenutim baterijama dužina, mesto gde će se koja provući, kako će ići da ne smeta nekim drugim elementima u modelu odnela su mi dobar deo vremena.








Ista priča je i sa kablovima za servoe, koje u zadnje vreme više ne produžavam sa produžnim kablovima, nego ih presečem, pa ubacim parče trožilne žice (istog preseka kao na servou - žica kupljena na metar u hobi radnji) i tako nastavljam. Ovako mogu da napravim dužinu baš kakva mi odgovara i nema bojazni da se spoj dve žice na konektoru može otkačiti.

U Hellcatu ima 13 servoa:

- 2 za elerone - Hitec HS 654 MG
- 4 za flapsove - Hitc HS 645 MG
- 2 za horizontalac - Hitec HS 645 MG
- 1 za vertikalni stabilizator - Hitec HS 645 MG
- 1 za gas - Futaba 3001
- 1 za sugh - Futaba 3001
- 2 za klapne (jedan servo Futaba 3001 za klapnu ispod trupa  i jedan servo Graupner 5077 za otvaranje klapni na kapotažu)

Servoi za elerone su na V kabelu, servoi za klapne takodje, flapsovi su na Match Box-u.
Servoi za horizontalce idu svaki u svoj kanal pa su miksovani, a ostali servoi idu svaki u svoj kanal na prijemniku.

Time sam "potrošio" svih 9 kanala na stanici.


Ispod poklopca je ploča sa prekidačima, konektorima za punjenje baterija, indikatorom napona, i priključkom za vazduh.
Glavni prekidač prijemnika je skroz levo, dok su dva druga prekidača, jedan za bateriju za Match Box i drugi za svetla.


Na gornjem delu centroplana je otvor iz koga izlaze sve žice i brze spojke za pneumatiku. 


O tanku sam pisao preneki put, pa da se ne ponavljam... Evo samo dve slike kako je rešeno crevo za punjenje rezervoara, da se što manje vidi, a da bude pristupačno:




 

Pneumatika trapova je takodje odradjena i za nju važi skoro ista priča kao za "žice", sve na tačnu meru, "čisto" bez komplikacija...
Trapovi veoma lepo rade, pritisak u sistemu je stabilan, a kao što znate, koristio sam dve boce da bi kapacitet vazduha bio sa "debelom" rezervom...


Završen je i kokpit:








Kad je sve bilo gotovo, došlo je vreme da se dotera težište.



Hellcat bez uški je toliko "nosat" da sam bio ubedjen da olova neće trebati.
Nažalost, nisam bio u pravu. Kad su postavljene uške i model stavljen na balanser, trebao sam dodati 800 grama olova.
Iskreno, nisam mnogo razočaran jer nema Zirolijevog Hellcata kojem nije moralo da se doteruje težište.

Ono što me je malo razočaralo je opet težina...
Težina delova modela je sledeća:

- trup - 9450 gr
- centroplan - 4250 gr
- leva uška - 1460 gr
- desna uška - 1470 gr
- kapotaž - 1870 gr
- spiner i elisa 460 gr

što ukupno daje 18960 gr...

Pisao sam na početku da bi sa 17-17,5 kg bio baš zadovoljan, do 18 kg, onako, a sa ovom težinom baš nisam srećan...  No sad, šta je tu je...

U odnosu na prvi model, koji je bio 21,5 kg, pa posle velikog "razmeštanja delova" po trupu spao na 20,5 kg, ova težina i nije tako "hrdjava".
Napravio sam lakši model za 1,5 kg...

Detlefov Hellcat (Nemac od koga sam kupio Zenoaha GT 80), ako mu je verovati, pisao je na RCU da je njegov model imao 17,5 kg (zato sam se tome i ja nadao), ali sa daleko lošije odradjenim finišom na trupu i krilima i bez pilota i drugih detalja...


Mene sad opet brine staro pitanje, hoće li Zenoah GT 80 biti dovoljno jak?
Mislim da hoće, ali sigurno ne sa nekom velikom rezervom snage... 

Ipak, tačan odgovor ćemo znati vrlo brzo, jer već sutra palim motor, probam auspuhe i testiram elise...


Pozdrav

Mirče

« Last Edit: September 09, 2011, 01:30:42 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #146 on: September 09, 2011, 12:07:05 AM »
Model bas neobicno izgleda. Mozda bi ipak posle probnih letova zakacio i one plastike na noge, (nekako su mrsave)
jer je ceo model zdepast a nogice tanke. Boja je bas neobicna i sigurno ce se veoma dobro videti na nebu.
Sve cestitke za bbrzu izradu, i zelim ti da te dugo slusa.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #147 on: September 09, 2011, 01:42:32 AM »
Hvala na željama, a za plastike, videćemo...

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #148 on: September 09, 2011, 06:57:45 AM »
Pozdrav,

jedna rec BRAVO!!!!

I jedna molba za odgovor; kako se vidi zuta boja u letu? Naravno posle leta.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #149 on: September 09, 2011, 09:09:52 AM »
Mirce avion izgleda vrhunski. Jednom sam vec pomenuo, da smo blize, ponudio bih ti prostor za skladistenje u mojoj dnevnoj sobi.
Nego rece da Hellcat sad ima 13 servoa, znaci li to da si odustao od kill switcha?