Author Topic: Trikopter  (Read 75783 times)

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Trikopter
« Reply #75 on: September 13, 2010, 05:26:10 PM »
 (:sok:)
Gizmo filmici su ti vise nego dobri!  :)aplauz pogotovo ovaj sto si snimao filmski grad  (:sok:) fantasticno...... predobar snimak a i ovaj sirokougaoni objektiv stvara extra efekte  :mhm

svaka cast i za letenje....mislim lebdenje  (res)


 ()-() fenomenalno ()-()

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Trikopter
« Reply #76 on: September 13, 2010, 05:36:51 PM »
Gizmo, ovo si složio za 10  :big smile Milina gledati, a i muzika opušta... (res)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #77 on: September 13, 2010, 05:44:43 PM »
Hvalaa :)
Jos samo "malo" bolje da naucim da letim i da nabacim neki FPV sistem i onda krecem u snimanje svega uzduz i popreko  (yay)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Trikopter
« Reply #78 on: September 13, 2010, 06:47:58 PM »
Gizmo, bas lepi snimci. Samo hrabrije sa visinom.  :jaki:

Izgleda da će helikopteri na otpad u zgnječalicu. Nosi će ih multikopteri na  :pop:
Zaljubljeni u helikoptere neka ne gledaju ovaj video 18



Nego, proučio sam tvoj sistem trikoptera da vidim šta bi se moglo uraditi da ti bude stabilniji. Naravno, mikrokontrolerso upravljanje bi bio najbolje rešenje. Ovako postavljeni žirokopteri nije baš dobro rešenje. Zašto? Po tri su stavljena na svaki krak i stabilizuje svoje motore. Da, to bi bilo u redu da su kraci samostalni. Pošto su svi kruto povezani, smetaju jedno drugome u tolikoj meri da pobuđuju jedni druge, čak do te mere da se oscilacije mogu povećati a ne smanjiti.
Idealan rad samostalnih žiroskopa se može napraviti tako da svakome treba dodeliti po jednu osovinu od tri prostorne. Sa dodatkom jeftinih miksera to možeš da rešiš na tvom sistemu. Ne bih više objašnjavao kako i zašto jer je sve jasno sa ovih šema. Probaj da nabaviš, i da ih ubaciš ako još nisi.
Ovo rešenje je lošije i verovatno da je ovako na tvom. Čudno je da u opšte radi.  mmmm


Ovo je bolje. Pogledaj razliku i u položajima žiroskpa:

Čak je jedan žiroskop suvišan. Utoliko bolje.  Ovo je naravno teoretski u redu. Koliko je bolje to moraš sam da isprobaš. Mikseri su standardni modul u modelarstvu, a većinom nepotrebne zbog mogućnosti miksovanja na stanicama. Koriste se za mešanje dva kanala tako da se na modelu dobije Elevon funcija. Zove se još i delta ili "V" mikser zbog funkcije lasinog repa.
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6321
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4170
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4072
Vredi probati.  ;namig

« Last Edit: September 13, 2010, 06:50:41 PM by tibeteagle »

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #79 on: September 13, 2010, 08:10:41 PM »
Ne smem mnogo visoko, posebno na Gardosu :D
Nije problem da ga dignem bas visoko, ali nastaje problem pri spustanju, jer onda ulazi u svoju turbulenciju i nastaju problemi.
Kada budem naucio da ga potpuno kontrolisem onda penjanje i spustanje nece morati pravo gore dole kao sad, pa nece valjda biti ni tog problema sa turbulencijom.

Inace, vibracije sam uspeo da uklonim posebnim Grunf vesanjem  :_D




Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Trikopter
« Reply #80 on: September 13, 2010, 08:29:35 PM »
 :)aplauz
Epa, ovaj snimak MORAŠ da im daš. Onako, kao svadbeni poklon.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Trikopter
« Reply #81 on: September 13, 2010, 09:21:46 PM »
Quote
Nije problem da ga dignem bas visoko, ali nastaje problem pri spustanju, jer onda ulazi u svoju turbulenciju i nastaju problemi.
Upravo takve situacije bi trebao ono drugo rešenje bolje da izbalansira. Dotle ga spuštaj polako  :D ... i ne dozvoli da se ubrza...
Vešanje kamere je odlično. Probaj da spustiš još malo težište cele konstrukcije. Stavi nogare i spusti još nosač akumulatora i foto aparata za 5-10cm  mmmm
Rad ovih Head Lock žiroskopa nisu toliko dobri na ovakvim konstrukcijama, kao oni koji su sa Head Holding logikom stabilizacije. Nije slučajna velika razlika u ceni. Mikrokontrolersko rešenje za multikoptere je 3 axis Head Holding gyro system, pa još i bolje. Teško je ovako nešto naći gotovo ispod 200.- dolara


Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #82 on: September 16, 2010, 04:06:02 AM »
Stizu novi :)

slowmo suma



i malo kombinovano zenski fudbal i priroda :D


Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Trikopter
« Reply #83 on: September 16, 2010, 05:22:30 PM »


 (:sok:)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Trikopter
« Reply #84 on: September 16, 2010, 08:16:32 PM »
 :)aplauz za snimke!
Ko kaze da modelarsto nema veze sa umjetnoscu.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Trikopter
« Reply #85 on: September 16, 2010, 11:04:32 PM »
Nemoj snimati nisko, jer to možeš i z ruke mnogo bolje. Ono što je višnje snimaj sa letelicom, kao one fudbalerice  (thumb)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #86 on: September 17, 2010, 10:53:15 AM »
Hvala :)

@tibeteagle - za one niske kadrove bih pored kamere u jednoj ruci morao da nosim i neki turbo ventilator u drugoj  :big smile

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Trikopter
« Reply #87 on: September 17, 2010, 01:46:25 PM »
svaka cast Gizmo, predivni kadrovi i odlicna muzicka pozadina  :)aplauz predivno!

a i nema veze sto si letio nisko, meni se svidja sva ta prasina i lisce koje leti  (photograf)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #88 on: September 20, 2010, 11:45:12 PM »
  Gizmo,ovaj tvoj projekat pratim od pocetka i mogu da kazem da je projekat odlican,fenomenalan,fantastican,mozda sam mogao naci jos koju  rijec ali je dosta i ovo  :)aplauz Posto sam i ja u ovoj oblasti znao sam da postoji projekat trikopter Draganfly ali imajuci u vidu cijenu samog modela  ") i elektronika koja je u njemu a mala je tezina koju moze da nosi odustao sam od trikopter verzije za AP.Naravno ovdje govorim o tome da se udaljim stepenicu vise od amaterskog.
Moram priznati da do pajave ovoga tvoga topika nisam znao da se moze nesto slicno ovome napraviti,a da tu nema silne elektronike kao u Draganfly.
Sa ovom HD GoPro kamerom postizu se odlicni snimci a sa jos boljim servoima i ziroskopima i stabilizacija bi bila bolja.Naravno to sve povecava i cijenu tako da tu negdje treba naci zlatnu sredinu.
U predstojecim i jesenjim danima sledeci moj projekat je ovakav trikopter.Posto sam kompletirao AP platformu  za Trex - 600 i na njega se sada moze postaviti bilo koji  profi aparat, jer mu tezina ne predstavlja problem,sad je dosao red da se malo posvetim snimcima.
   E sad sto se tice odnosa trikoptera i helikoptera za sada heliji imaju prednost sto se tice tezine sa kojom mogu da se nose bez problema a kad su u pitanju trikopteri to je malo diskutabilno.Za profi snimanje po mom misljenju helikoptri  su na prvom mjestu naravno govorim o helijima koji imaju kao dodatak stabilizirajucu platformu na koju se moze zavisno od helija postaviti profi kamera sto je i meni krajni cilj sa T-Rex 600 ali do tada ima jos vremena.Za sada su fotke u prvom planu,a u toj pauzi cu malo experimentisati i sa trikopterom.
Primjetio sam na par sajtova oktokopter koji moze da se koristi za ovakvo nesto a tu je opet cijena oktokoptera  mmmm
Imajuci u vidu rapidni napredak elektronike  i ova granica ce biti sve manja.
Sto se tice tvog trikoptera nisam siguran kojeg je precnika ,koja je tezina modela i koja mu je max.teizina koju  moze da nosi.
Video snimci su ti fenomenalnu  :)aplauz sto potvrdjuje opet cinjenicu da ubuduce treba razmisljati sve vise o ovakvim letjelicama.Jos jednom svaka cast i mnogo lijepih videa   (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #89 on: September 21, 2010, 11:58:07 AM »
Hvala :)

Moja makina ima "krake" od 50cm. Tezina sa 3600 3s baterijom i Gopro je ~1400gr.
Nisam probao koliko max moze da podigne, ali sam video da je neki manijak kacio 3 flase Coca Cole od 1/2L. To je cisto silovanje, jer sa tolikim teretom nema sanse stabilno da leti.
Ovaj moj mislim da moze stabilno da leti sa teretom od ~1/2kg.
Jel imas neke snimke sa tvojom letelicom?