Author Topic: CMP Zero Fighter 120  (Read 92724 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #105 on: March 31, 2011, 12:35:28 AM »
Fenomenalno. Vrh. Ova fora na eleronima ce bas dobro izgledati.

Sto se tezine tice, racunam da ce kompletno krilo biti tesko oko 2.5kg (retrakti, tockovi, 4 servoa, polugice, poklopci)
Trup je kompletiran i tezak 5 kg, tako da ce cela pticurina biti oko 7.5 kg. Napravljen model je tezak od 6.9 do 8 kg,
bar su to podaci koje sam ja nasao, tako da se nadam da sam negde u zlatnoj sredini. Dijapazon motora koje
su ljudi koristili je takodje veliki od 20 do 35 cm ali tip koji je leteo sa tih 35 ga je stavio jer je taj imao i kaze da skoro
nikada nije prebacio pologu gasa preko polovine. Ono sto je najvise otezalo model su trapovi teski oko 600 gr sa tockovima
(za modele do 15 kg sa tockovima velicine kao na velikom - Mircetovom Zerou 4 inca) i motor koji je tezak 1.7 kg.

Jos jednom hvala Mircetu na do sada ulozenom trudu.
Trup ce sutra biti kompletiran tako da

GOLUBE, ZAGREVAJ PISTOLJ.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #106 on: April 04, 2011, 12:59:23 AM »
Pre nego što Golub počne sa farbanjem, evo još malo slika...

Prve se odnose na merenje krila. Ako se sećate krilo je pre špric gita i nitni imalo 1360 gr, a sada se kantar zaustavio na 1530 gr...






Sitne delove (elerone, flapsove, poklopce) nisam merio prošli put. Sve u svemu oni imaju 180 gr...
Tu je i poklopac koji zatvara prostor gde su prekidači i ostale "drangulije" na trupu...




Evo malo slika da se Miša "sladi" dok se krilo farba...
Detalji...













Donja strana...









Mišo, nadam se da si zadovoljan...


I na kraju, evo prilike da se uporede dva krila od CMP Zero-a...
Posle 213 letova i tvoje će ovako izgledati...





Pozdrav

Mirče



« Last Edit: April 04, 2011, 01:02:22 AM by mirce »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #107 on: April 04, 2011, 05:36:41 AM »
 :)aplauz
Ovo mu dođe ko "otac i sin" !
#FFCC00

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #108 on: April 04, 2011, 07:20:07 AM »
Znaci brate Mirce cale si keve mi  :big smile

 :)aplauz
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #109 on: April 04, 2011, 02:49:16 PM »
nemoj ti meni te crnacke fore. (yay)

F E N O M E N A L N O !

jos Golub da "uprska" jedno 5-6 puta.
jedva cekam sklapanje. Jos je ostalo da resim komande vertikalca i zadnjeg tocka.
nesto sam skicirao, tako da se nadam da ovih dana i to resim.

sta mislis da Golub ne farba belu i crvenu dok ne donesem trup pa da ofarbamo bocne oznake na trupui
(da ne lepim nalepnicu)?
nacrtacu velicine koje su potrebne za maskiranje krila i trupa prema originalnim nalepnicama koje imam.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #110 on: April 09, 2011, 12:25:01 AM »
Golub je vrhunski, kao i uvek, ofarbao krilo...
Evo par slika pre nego što krenem sa zaštitom za belu boju.

Od gore...










...ajd' sad malo od dole...






Ovo su tek prve dve od 6 boja koliko treba da se nanese.
U nedelju dolazi Miše i donosi trup, tako da u "kompletu" farbamo belu i crvenu na trup i krila...

Potom na napadne ivice krila ide žuta i na kraju bezbojni mat lak preko svega...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #111 on: April 12, 2011, 10:05:24 PM »

Od zadnjeg "javljanja" mnoooooogo je uradjeno, ali da idemo redom.

Na trupu su na vertikalcu izbusene rupe za sarkice (fabricki rupe iz nekog razloga nisu postojale). Posto je vertikalac, kao i
ostatak trupa plastican, sa unutrasnje strane su braca kinezi ulepili neku tanku balzu. Naravno, zalepio sam jos jedno parce
deblje balze i onda otvorio rupe za sarkice



turpijicom za nokte sam obradio rupe na potrebnu debljinu.



Na isti nacin sam obradio i rupe na horizontalcu.
Komandne povrsine su napravljene tako da omogucavaju ogromne otklone, koji naravno nece biti potrebni za ovakvu vrstu modela.





 i verikalac

 

 

 

ovim je rad na trupu, za sada, gotov. Sledi finisiranje krila a zatim ubacivanje ostatka elektronike, povezivanje komandnih povrsina i servoa, i "wedering"

nastavak sledi ubrzo.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #112 on: April 13, 2011, 08:51:47 PM »
Ovog vikenda se u Novom Sadu poprilicno modelarilo, farbalo, smirglalo...

Cim sam stigao, krenuli smo u lepljenje maski koje ce sluziti za farbanje oznaka na krilima.
Sa gornje strane crveni krug i oko njega beli, a sa donje strane samo crveni. Na napadnoj ivici
zuta sa malo crvene u sebi. Od ostalih elemenata, trebalo je jos ofarbati brojcane oznake na poklopcu motora
i vertikalcu, i crvene krugove sa belim okvirom sa obe strane trupa.

Maske sam nacrtao prema originalnim nalepnicama koje sam dobio uz modela Mirce ih je isekao na kateru.
Nakon pozicioniranja maski





trup i krilo smo prekrili novinama da zastitimo delove koji se ne farbaju.



Farbanje je naravno prepusteno nasem drugu, takodje modelaru iz Novog Sada, Golubu.
Ovo je on, u akciji farbanja belom bojom.

gornja strana krila


poklopac motora


trup


Boja se bas brzo susi, ali nismo hteli da rizikujemo i da farbamo odmah crvenu boju preko bele, tako da smo vreme iskoristili za
vec poznato Novosadsko gostoprimstvo.



Predvece smo ponovo otisli kod Goluba i on, pod budnim nadzorom, ofarbao crvenne krugove.





Mislim da se po izrazima lica vidi kako su zadovoljni kvalitetom farbanja



malo smo sacekali da se boja osusi i otisli u Kombinat. Naravno, kao sto se vidi na slikama, poslusali smo Golubov savet
i nismo skidali novine i nalepnice do jutra (fiu). Ovo malo sto smo i skinuli je bilo samo da vidimo kako izgleda.
naravno da smo sve zatim ponovo vratili na mesto.... :mhm



vertikalac


trup


poklopac motora


poklopci servoa flapsova


flaps


eleron



donja povrsina krila


Naravno, da ne zaboravim. Mircetovu radionicu vecina vas poznaje i znate sta iz nje izazi.
Nemojte da vas zavara Golubova radionica. Golub poseduje sve najnovije miksere, senzore, ventilatore i sl,
ali samo bez jedne stvari ne moze. To je njegova precizna vaga. Oni kruzici su 100g a naravno one crtice koje se jasno vide
izmedju su sitnija podela. ono sto visi sa strane na tasu je namerno dotato i sluzi za precizno balansiranje vage.



Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #113 on: April 13, 2011, 08:54:47 PM »
kud ona slika pored rostilja da izadje onako mala. :sljus   greskom sam je dva puta smanjio,

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #114 on: April 14, 2011, 12:07:43 AM »
E, jesmo se naradili u nedelju i ponedeljak... U Kombinatu se baš modelari, ali ovo što smo napravili za dva dana prevazišlo je i kapacitete naše "radne organizacije"...

Miša navalio "ko smrt na babu", pa ajd' još ovo, pa ajd' još ono, ajd' sad kad sam tu, a kako bi ti napravio ovo, a kako ono i sve tako...
A mi (Golub i ja), kao dobri domaćini, di da razočaramo čoveka, pa na sve pristajemo....
Na kraju napravismo mnogo više od planiranog...

Golub je oborio sve rekorde, ofarbavši tri boje na krilu za manje od 24 sata...

Mi smo maskirali i skidali maske, ali tek što smo šmirglali u ponedeljak... Mislim strašno...
Videćete kad Miša postavi slike...

Šmirglanje je bilo prvi korak vederinga... Šmirgla 400, pa potom Scotch Brite 600...
Trup smo "žuljali" pre podne od pola 11 do dva, potom ručak, ja rekoh sad će da se smiri, kad ono medjutim, kaže Miša, "mogli bi i krilo", pa smo i njega "gulili" od jedno pola tri do posle pet...
Otpao sam...
Šmirglali smo obojica, znači ukupno preko deset sati efektivnog rada. Jedva stigosmo na Čenej...

Malo šale nije na odmet, naravno da mi je drago da smo sve lepo odradili, bilo je vremena i za druženja, kafe, šetnje po keju...

Sad je ostalo da Miša odradi sve preostale ugradnje na modelu (retrakti i pneu sisitem, vertikalac, servoi, gas, saugh...), zatim da napravi drugi korak vederinga sa bojom (videćete i ovu tehniku) i na kraju se Zero vraća u Novi Sad, na air brush detalje i da Golub sve prelakira bezbojnim lakom...
Time će Zero biti gotov...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: April 14, 2011, 12:11:47 AM by mirce »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #115 on: April 14, 2011, 01:38:15 PM »
 :)aplauz
Kad se planira prvi let?
Da nije šesta cifra višak?

#FFCC00

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #116 on: April 14, 2011, 03:01:03 PM »
ovaj bi trebalo da je iz 653 borbene grupe (Ohita Prefecture 1944)

jeste da je ovo slika makete, ali je pitanje da li je ovaj preziveo rat.
uglavnom, bilo ih je dvocifrenih, trocifrenih ... pa i sestocifrenih

prvi let ce biti nadam se, na leto.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #117 on: April 14, 2011, 07:32:06 PM »
Evo još par slika od krila...










Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #118 on: April 15, 2011, 10:31:22 AM »
Evo jos malo slika ofarbanog modela.









Kako kaze ona stara poslovica, "Sve sto je lepo ima kraj", tako se desilo i sa farbom na modelu.
Kompletna boja je presmirglana finom (400, 600 i 800) smirglom, da bi se matirala i da bi se nekim
delovima dao izgled starenja.



Komanda horizontalca je takodje smirglana iako je samo presvucena folijom, ali se i na njoj vidi "wedering".



Krugovi na trupu. Kod smirglanja je veoma bitno voditi racuna da se smirgla u pravcu kretanja vazduha
kada model (avion) . Dakle ako se radi o trupu, onda niz duzinu trupa.









Posto je trup plastican, sa panel linija je ponegde sastrugana boja turpijicom (naravno da to ije radio na svom modelu).



Limeni poklopac kutije sa prekidacima



Poklopac motora







Ista tehnika je koriscena i za "obradu" krila.



I to bi bilo to.

Jeste da u startu deluje bezvezno, farbati model, a zatim sve to "upropastiti" ali verujte, razlika je ogromna.
Samo ofarban model, deluje kao plasticna igracka (hmm, zar to i nije) ali ovako uradjen dobija karakter i
jedinstvenost. Naravno ovo je prvi deo, jer je potrebno jos malo zaprljati model, dodati mu malo garezi
a zatim ga prelakirati. Ovo cu raditi tek po zavsetku montaze servoa, sarkica i hornova.

Evo kako Zero izgleda sastavljen





I naravno zajednicka slika aktera ovog projekta.



Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #119 on: April 15, 2011, 01:14:44 PM »
Mirce
koju samolepljivu traku koristis za farbanja? 3M? Ili...
Poz.
Krema