Author Topic: Поправка трупа  (Read 4534 times)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1551
Поправка трупа
« on: January 08, 2010, 06:27:08 PM »
Претражујући неке, своје, старе дискове наишао сам на фотографије које би могле послужити као подлога за корисну причу.
Пре четири или пет година летео сам једног малог двокрилца, погоњеног СУС мотором од 6.5 кубика.
Једном приликом, на слетању сам био нешти бржи него што је требало, авион је одскочио од тла и набио се носем у земљу. Резултат тога је био смрскан предњи део трупа.
Ово је трбало поправити и ту почиње прича.
Жао ми је што модел нисам сликао на лицу места да се види како је то изгледало. На почетку поправке, пошто је уклоњено све што је било смрскано и пошто је труп добро очишћен и одмашћен, предњи део модела је овако изгледао.



Странице трупа су били урађене од тополове шпер плоче дебљине 3mm. Нашао сам исти материјал и по постојећим цртежима направио нове делове, али тако да буду нешто дужи од места лома.


С обзиром да чеоно лепљење продужетака трупа не би дало задовољавајуће резултате, морао сам да премостим нови и стари део страница трупа. Ово сам урадио смрековим летвицама пресека 5mm x 3mm. Такође сам место лома лепо поравнао и очистио од крхотина.



Због овога сам, на оквиру иза лома, морао да направим одговарајуће отворе. На продужецима страница трупа сам пажљиво, са постојећег трупа прецртао линије спајања страница трупа.



По исцртаним линијама сам извршио исецање и упасивање продужетака станица трупа.



Следећи корак је био да на продужетке трупа, епокси лепком, залепим смрекове летвице.



Пошто се лепак осушио, истим сам залепио продужетке станица на труп, прво један па други. У току сушења лепка, делови су били добро стегнуту столарским стегама.





Затим сам припремиo остале делове за поправку. Први оквир са састоја од тополове шпер плоче дебљин 3mm и авио шпера дебљин 1mm. Доњи део трупа је био од композита (епокси смола + стаклена тканина) изливеног у калупу. Он није био, пуно, страдао, тако да сам искористио стари, пошто сам га добро очистио.



Следећи корак је био да се улепи оквир од тополове шпер плоче.



Затим сам припремио дно трупа, тако што сам летвицама од балзе проширио контактну површину за лепљење.





Затим сам залепио, прво дно трупа па оквир од авио шпера.





Пошто се лепак добро осушио, финим брусним папиром сам дотерао контуру трупа, а потом епокси смолом и стакленом тканином од 80 gr/m2 споља ојачао и заштитио нови део трупа.





Унутрашњост сам, с обзиром да овде долази резервоар са горивом, прелакирао са мешавином епокси смоле и ацетона у размери 2:1. Нормално прво се измешају смола и учвршћивач, па се онда разблажује са ацетоном. Овако разређена смола дубоко продире у дрво и штити га од масноће горива. Кад се ово све осушило одстранио сам вишак стаклене тканине и брусним папиром обрадио ивице.



Сада је био тренутак да извршим пробно спајање трупа са мотором, капотажом и поклопцем резервоара, који како се види нису били оштећени.



Пошто је све легло како треба, поскидао сам наведене делове са трупа и наставио посао. Поправљени део сам прво прекитовао полиестерским китом,...





...а потом пребрусио, исполирао и припремио за фарбање. Фарбање сам урадио ербрашом и полиуретанском фарбом.











На крају монтажа делова и модел је спреман за лет.



« Last Edit: January 08, 2010, 06:50:32 PM by presko »

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Поправка трупа
« Reply #1 on: January 08, 2010, 07:30:49 PM »
 (res)

Bravo Prezo, ovo izgleda fantasticno! Uzivao sam citajuci ovo sto si napisao.Odlicno uradjena reparacija!
Nikola | rcfly.in.rs


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Поправка трупа
« Reply #2 on: January 08, 2010, 09:46:49 PM »
fenomenalno. e ovo je lepo gledati i za ovakve stvari forum i treba da sluzi.  :)aplauz

jedno pitanje. gde kupujes sper?

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1551
Re: Поправка трупа
« Reply #3 on: January 08, 2010, 11:05:31 PM »
Одмах да те разочарам. Сналазим се из иностранства и то преко другара моделара који повремено путују. Преко интернета не купујем.
Да ти одам и једну малу тајну. Кад год пролазим поред пиљарнице у згради, бацим поглед на гомилу празне амбалаже. Ту се може наћи тополов шпер од 3mm. Врло употребљиви комади кад су у питању мањи и јефтинији модели. Поморанџе из Израела и мандарине из Мостара.



Једна оваква гајбица је искоришћена за предходну поправку.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Поправка трупа
« Reply #4 on: January 08, 2010, 11:36:18 PM »
 :sljus dobra ideja

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Поправка трупа
« Reply #5 on: January 09, 2010, 12:10:05 AM »
Kao i svaki tvoj post...veoma poučno  (res)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1551
Re: Поправка трупа
« Reply #6 on: January 12, 2010, 12:44:01 PM »
Ево једне фотографије снимљене после поправке.



Фотографија је направљена 25.09.2005. у 13h 04min по локалном времену на спортском аеродрому "Лисичји јарак".

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Поправка трупа
« Reply #7 on: January 14, 2010, 03:01:54 PM »
 Bravo Presko.
 Polako je poceo da se gubi zanat krpljenja modela, a nekada smo to svi radili.
 Lepa i tehnicki vrlo korektna popravka.
 Bilo bi prelepo da napises post o tvojim izradama kompozitnih kapotaza i hrbata.
 Imas li predstavu koliko ti je masa porasla popravkom?
 Lepa secanja su mi navrla kada sam video sliku sa Jarka.
 Mogli bi da ponovimo, ponekad.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Поправка трупа
« Reply #8 on: January 14, 2010, 03:32:24 PM »
fenomenalno. e ovo je lepo gledati i za ovakve stvari forum i treba da sluzi.  :)aplauz

jedno pitanje. gde kupujes sper?
Vidim da nisi u Beogradu ali imas avio sper razlicitih debljina u Centru za vazduhopolovno modelarstvo, ul.Timočka 18, pa ako ti bude usput ...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine