Author Topic: Solid Works  (Read 13743 times)

Online coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Solid Works
« on: July 07, 2017, 12:14:51 PM »
  Kada sam pre 5 godina zapoceo popravku ostecenog mlaznog modela F 15, krila i vertikalne stabilizatore izradio sam cudnom i nesvakidasnjom sacastom konstrukcijom.

 Od tada, napravio sam i kompletne letne povrsine za avion Sbach 342 na isti nacin.
 
 Ono sto mi je u pocetku bila kocnica je samo crtanje u nekom od cad programa.
 Za sve je zasluzan moj drugar Ivan Adamov, koji je inace i autor prvih konstrukcija za F 15.

 Nakon toga, kada sam zapoceo Sbach, vec sa sam uspeo da nacrtam krila i repne povrsine.

 Da budem jasan, nista magicno vam nije potrebno kada sami zapocnete koriscenje ovakvih programa.
 Malo shvatanja nacrtne geometrije i mnogo, mnogo, mnogo vremena.

 Sta poneti sa sobom na pusto ostrvo?

 Kada sam pre malo vise od dve godine prihvatio angazman  firme koja me kontaktirala  za posao sklapanja jednog postrojenja, u Nigeriju sam poneo Trex 500 i lap top sa 3d connexion misem.

 Posto je kamp imao u sklopu i prelep mali parkic, sa Trex-om sam se posteno naleteo.

  Povodom laptopa i crtanja, posto sam se sa sajta vracao kuci oko 5, ostajalo mi je sasvim dovoljno vremena za bavljenje Solid worksom.

 Sve sto sam mislio da sam naucio i znao o ovom programu, palo je u vodu kada sam nakon prvih nekoliko nedelja nacrtao avion 452M, o kome ce biti jos podosta price i kada sam crtez pokazao mom drugaru Peri Smiljanicu.

 Njegovih nekoliko sugestija su otprilike znacile da moram sve da precrtam ponovo.

 I tako nakon treceg precrtavanja, vec sam uspevao u Solid Worksu da nacrtam pojedine elemente brze nego da ih rukom skiciram.
 
 Negde nakon   leta  (2015), zapoceo sam crtanje veoma ozbiljnih projekata i ovo je jedan od prvih koje sam sa stecenim znanjem, nacrtao od pocetka do kraja, po svim pravilima ovog programa.
 
 Pri tome mislim na to da je avion nacrtan u assembly-ju, sa mogucnoscu promena raznih polozaja i uglova, bez da se mora mnogo toga ponovo crtati.
 Nekoliko sam puta vec pominjao da smatram da je ucrtavanje sitnih elemenata kao sto su servoi, prijemnici i ostala slicna oprema, ustvari gubitak vremena, jer su to mali elementi koji ce mozda u toku projekta morati da se dodatno pomeraju.

 Ipak, potrositi vreme na virtuelnu ugradnju stajnog trapa, motora, rezervoara...se visestruko isplati.


 
« Last Edit: July 07, 2017, 12:41:34 PM by coka »

Online coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Solid Works
« Reply #1 on: July 07, 2017, 12:24:12 PM »

                 Dakle,  Henschel 132

     Da se vratimo sada na projekat.

 Poduze vec razmisljam da li da postove vezane za crtanje i koriscenje ovog programa napisem tako sto bih u koracima poceo od  pocetka crtanja do krajnjeg rezultata, ili tako sto bih vec gotovu konstrukciju prikazao u elementima i  delovima.

 Kada bih se odlucio da krenem od 3 view crteza, preko unosenja slika u ravni......tekst bi bio interesantan samo onima koji vec crtaju o  nekom od programa ili koji eventualno imaju zelju da crtanje zapocnu.

 Prikazivajuci gotov projekat, cela tema postaje intersantnija sirem auditorijumu.

 Kao sto sam jednom pricao sa mojim drugarom Rastkom (Anakin), bilo bi veoma intersantno, makar meni i ljudima sa slicnim afinitetima, kada bi na ovom nasem 4umu postojalo mesto gde bi se mogli postaviti ovakvi radovi i gde bi se diskusija vodila iskljucivo o 3d modeliranju.
 O tom po tom.....uvek je pitanje da li bi se takvi topici citali od strane veceg broja modelara ili ne.

Online coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Solid Works
« Reply #2 on: July 07, 2017, 12:30:12 PM »
 
 Izrada modela zapocinje izradom rezervoara koji je u ovom slucaju permanentno ugradjen medju elemente trupa.





 Dakle, dva danceta, izradjena na strugu od aluminijuma, sa time sto prednji ima otvor sa prednje strane u koji se ugradjuje gumeni cep koji nosi cevcice.

« Last Edit: July 07, 2017, 01:46:25 PM by coka »

Online coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Solid Works
« Reply #3 on: July 07, 2017, 01:59:43 PM »

 


Online coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Solid Works
« Reply #4 on: July 07, 2017, 02:00:33 PM »

Online coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Solid Works
« Reply #5 on: July 07, 2017, 02:04:20 PM »
  Rezervoar se ugradjuje oslonjen zadnjim dancetom na zadnji glavni okvir trupa, dok sa prednje strane prolazi kroz prednji prstenasti okvir



 

Online coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Solid Works
« Reply #6 on: July 07, 2017, 02:06:57 PM »


 Trup kao uzduzne elemente ima 6 uzduznica, gornju i donju, kao i duple bocne (gornju i donju)


Online coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Solid Works
« Reply #7 on: July 07, 2017, 02:10:22 PM »

 Predvideo sam da prednji donji deo trupa bude napred pojacan i horizontalnom plocom, o cijoj nameni cu pistai kasnije malo vise

 

Kutija za smestaj nosne noge se sledeca ugradjuje ispod ploce


 


 Na poslednjoj slici se vide i gornja i donja poduznica

Online coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Solid Works
« Reply #8 on: July 07, 2017, 02:14:26 PM »

  Kada se na pomenutu konstrukciju dodaju i ostali unutrasnji elementi, dobije se sledeca konstrukcija



 Dakle, ideja ove konstrukcije je da se i trup izradi sacastom konstrukcijom.

  Sacasta konstrukcija sadrzi veci broj elemenata, okvira, koji su svi izradjeni od balze.
 Slobodne povrsine planka izmedju elemenata su manje, pa je integritet konstrukcije veliki.

 Osim toga raspodela materijala je takva da je najvise materijala na udaljenim mestima od neutralne ose, pa je moment inercije ovakve konstrukcije veci, za manu masu.


Online coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Solid Works
« Reply #9 on: July 08, 2017, 01:59:57 PM »
 Posle lepe zabave sa Photobucketom i ultraimage-om, lepo sam im se zahvalio za saradnju, a sada je vreme da pokusam sa

Tinypic da popravim svinjac koji se desio sa fotografijama.

 Prva fotografija, dance rezervoara, koje cu napraviti na strugu, sa otvorom u koji se postavlja gumeni cep, otporan na benzin i kerozin



Druga slika, oba danceta, identicna po obliku, sa time sto zadnje nema otvor za gumeni cep i sto je zbog konusnog oblika omotaca, nesto manjeg precnika.



Treca, vec izradjen rezervoar, sa omotacem napravljenim tako sto se 8 slojeva staklenog tkanja i dva sloja tkanja kevlar-staklo namota preko tuljka od plastike, koji ponovo, planiram na izradim na strugu.



 Omotac ce se lepiti za danca i danca imaju na sebi po dva zleba radi gumenih o ringova ili lepka.
 

Online coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Solid Works
« Reply #10 on: July 08, 2017, 02:03:48 PM »

 Dalje, rezervoar, presecen po vertikalnoj ravni simetrije, u aksonometriji



 Prednji glavni okvir trupa, kroz koji rezervoar prolazi



 i zajedno oba glavna okvira trupa, sa rezervoarom u sklopu


Online coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Solid Works
« Reply #11 on: July 08, 2017, 02:08:47 PM »

 Dodate bocne  uzduznice trupa i samo radi jasnoce, repni konus trupa



dalje, dodata horizontalna ploca na prednjem delu donje polutke trupa i kutija nosne noge



na poslednjoj slici su dodate gornja i donja poduznica trupa



 Da podsetim, bocne poduznice su duple a gornja i donja su jednostruke

Online coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Solid Works
« Reply #12 on: July 08, 2017, 02:16:03 PM »

 Sada postaje zanimljivo....



 jer okviri trupa formiraju sacastu konstrukciju.


 Da bi se ovakva konstrukcija mogla sklopiti, zamisao mi je da se trup sklapa iz dve polovine, gornje





i donje



 Iz tog razloga su i bocne poduznice duple.

Online coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Solid Works
« Reply #13 on: July 08, 2017, 02:19:26 PM »

 Malo detalja kutije nosne noge...





 Otvor koji sam napravio u ploci na koju se pricvrscuje nosna noga je po merama jednog od kineskih elektricnih mehanizama za modele do 10kg mase


Online coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Solid Works
« Reply #14 on: July 08, 2017, 02:23:23 PM »
 Detalj kako sam zamislio cev nosac bajoneta....




 I izgled isplankiranog trupa sa spojenom gornjom i donjom polutkom.



 Plank je balza 3mm koji bi trebalo da omoguci dodatak za brusenje.



« Last Edit: July 08, 2017, 02:39:12 PM by coka »