Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 182407 times)

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #480 on: February 05, 2016, 11:52:43 AM »
Mirce,

Sta ti znaci ono povecanje sa 500 g na 850 g?

Cemu to sluzi, ako je propisano za te modele da je dolet i plafon leta onoliki koliko je propisano.

Po meni je ta odredba u stvari zabrana letenja bilo cime sto je RC i to je po meni maliciozno od strane predlagaca zakona.

Odredba kao da je pisana da bi se omogucilo brisanje (nizak let iznad zemlje) mlaznim avionima, gde god i kad god... Ja kad sam bio to sto sam bio, dobio bi kaznu da sam brisao.... neki jesu brisali pa su sa aviona degradirani na helikoptere...

E sad i to je pitanje ko to hoce da brise gde god i kad god mu padne na pamet, ovi moji klasici nece sigurno... nemaju cime i nema goriva.... a ja onda znam samo jedan "savez" koji bi mogao to da trazi, ime mu ima cetiri slova i imali smo prilike da nas pre 17 godina zasipa sa andjeoskim stvarcicama...

pozzz

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #481 on: February 05, 2016, 01:30:10 PM »
Ne bih da ispadne da imam želju da ti rušim sneška ali te male letelice do 500gr, gotovo je nemoguće leteti van propisanih granica, na 50m visine i 100m daljine one su tačka, te je teško odrediti položaj letelice u prostoru, samim tim je veoma teško bezbedno upravljati istim. naravno ovo ne važi za neke modele jedrilica, no npr. DLG jedrilicu je veoma teško izbaciti na visinu od 50m, stvari se menjaju ako se uhvati neka termika... takođe retko ko od nas koliko ja znam tera svoje modele u propisanim kategorijama preko propisanih visina, o tome da pilotira takvim letelicama u propisanim granicama doleta, koliko ja znam baš niko, tj. može ali uz FPV opremu na drugi način je fizički ne izvodljivo.

Druga stvar, a i ko bi merio i kako da li je model u nekom trenutko prešao propisane granice, niti nas teraju da imamo telemtriju, visinometre, brzinometre... ima nas koji imamo telemetriju ali opet niko nas ne obavezuje da dostavljamo logove sa letova.

Baš razmišljam da li sam i koliko puta video da neko pilotira modelom preko propisanih granica i iskreno da kažem ja se ne sećam, naravno ovo ne važi kada su jedrilice u pitanju.

Kada pročitaš brojke izgledaju male, ali kada realno pogledaš model u vazduhu stekneš sasvim drugi utisak.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #482 on: February 05, 2016, 01:35:24 PM »
.....
- PO MENI NAJVAŽNIJE - Kao i svugde u svetu, treba odrediti mesta gde se RC modeli ove klase mogu leteti.
Na tim tačno odredjenim prostorima, mnogo toga može biti na nivou kluba, a ne DCV-a ili neke druge institucije.

Kod nas, RC modeli se najčešće lete na sportskim aerodromima.
Sportski aerodromi imaju svoje zone letenja.
RC model ne može nikako izaći iz tih zona, jer su one veće od prostora na kojima se model let.

Sportski aerodromi su u nadležnosti klubova, a ovi VSS. Tu je "link" modelar - klub - savez.
Na mestima odredjenim za RC modelare nije potrebna prijava kao iz Pravilnika.
Rukovodilac letenja za taj dan javi da će biti modelarskih aktivnosti i to je to.
Prostor je svakako namenjen letenju, a RC modeli, u dogovoru sa ostalim korisnicima sportskih aerodroma vrše svoje aktivnosti.
Kada RC pilot upravlja svojim modelom on ne može leteti dalje od 500-tinak metara u bilo kom pravcu, jer posle toga model postaje toliko mali da se skoro ne vidi.
Samim tim zone aerodroma su više nego dovoljne za RC pilote.

Ovako je bilo decenijam i sve je funkcionisalo bez problema.

I još malo da pojasnim, modelar mora biti član kluba i time stiče pravo da leti na prostoru za RC modelarstvo.
Učlanjenjem u jedan klub, možete leteti bilo gde, sem ako Statutom kluba nije drugačije odredjeno (npr. privatni RC klubovi).

....

Mirce

Saglasan sam sa ovim sto si napisao za letenje u zoni sportskih aerodroma.

Medjutim : modelar NE MORA da bude clan kluba da bi leteo bilo gde ! Odakle ti ovakva ideja ? Ukoliko neki sportski aerodrom zabranjuje NE clanovima da lete tu, onda je to PRIVATNA STVAR aerodroma/kluba i ta stvar se resava internim dogovorom/ugovorom/clanstvom izmedju modelara i odgovarajuceg aerodroma/kluba. Opet NEMA VEZE sa direktoratom niti sa pravilnikom.

Kazes "ako je modelar clan, onda moze da leti bilo gde..." Sta ti znaci to bilo gde ?

Dalje jos bitnija stvar: koliko bre klubova sa prostorom za RC letenje ima u Srbiji ? Ima li vise od 5 ? Sta mislis koliko bre livade daleko od svih mogucih objekata, aerodroma, ociju ima ? Tamo gde ni Bog ne vidi da se leti a kamoli Direktorat, a sva redovna avijacija je na 10km visine.
Ja koji sam u Bg putujem 15km da bih stigao do 13.Maja gde se okupljamo, sto mogu reci da sam privilegovan. Sta mislis ostali modelari po Srbiji koliko bi morali da putuju da bi leteli na "zvanicnom" RC letelistu - i do 100km. Sta mislis da li je to realno ?

Izvini ali okani se bre vise clanstva u klubovima - TO NEMA VEZE SA TEMOM !!!!

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #483 on: February 05, 2016, 01:42:42 PM »
Nebojsa,

Maksimalan dolet nije prosecna udaljenost od modelara do modela tokom leta.

Zna se sta je maksimalan dolet. Mozemo mi sada da se pravimo ludi (pa kao to nama odgovara), takodje ce se praviti ludi i ti sto pisu zakom.... pa kad te neko uhvati da na tebi primenjuje zakon... onda ce ti biti jasno za 5 minuta sta je to maksimalan dolet... ima da se setis... Ja naravno ne zelim ovo da se desi, ali moras da prihvatis da je to realnost.

Ocigledno ovo je pisano po meri nekog ko se boji modela, recimo boji se da mu neko modelom ne isporuci bombu recimo....

Nece onaj ko hoce da isporuci bombu da prijavljuje model i radi sve one peripetije... ovaj zakon ce samo nas kojima ne pada na pamet da isporucujemo bombe mnogo unazaditi.... (vec nas je unazadio jer trosimo vreme i nerviramo se vec sada).

Takodje

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #484 on: February 05, 2016, 02:08:32 PM »
Evo ko hoce da pokupi pravilnik sa mojim komentarima koje sam poslao Direktoratu, prepravljen u word dokument pa mozete odstampati i citati. Moji komentari su italic i crveno.

http://www.mediafire.com/view/3c3q60oljrytjlf/%D0%9F%D0%A0%D0%90%D0%92%D0%98%D0%9B%D0%9D%D0%98%D0%9A_%D0%BE_%D0%B1%D0%B5%D1%81%D0%BF%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BC_%D0%B2%D0%B0%D0%B7%D0%B4%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BC%D0%B0.doc

PS. Ova kobasica od linka posto je ime dokumenta na ћирилици

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #485 on: February 05, 2016, 02:44:35 PM »
Ovo sam komentarisao jer je vec pocelo da me nervira da gomila clanova foruma ili ne zna sta je to maksimalan dolet ili se prave ludi. Ja mogu da se kladim da nije znanje u pitanju nego da se prave ludi (ali to ne pomaze)... Neki zakon i kad je najbolje srocen ovde kod nas ga interpretiraju nakaradno... organi koji ga "sprovode"... A ovako kako je srocen on ne moze da se ispostuje u realnosti nema sanse. Znaci ili zakon ili letenje modelara (iskljucivo ili).

Pa svako malo neko kaze nesto na racun modela u pravilniku koji imaju do pola kg. (u stilu do pola kg te zakon ne kaci mnogo.... e jeste al' za malo....).

Cutao sam, ali sad vise necu.

Jeste Nedicu tvoji komentari na zakon/uredbu imaju smisla, samo je pitanje ko to cita, ako cita neko kome nije stalo ni do cega osim sopstvene plate onda treba da se pripemimo da skinemo gace pa da nam.... ga....

Ako je neko napisao maksimalan dolet onda ne mogu da shvatim da se radi o maksimalnoj daljini od modela do modelara u toku leta, to bi bilo kao da neko ne zna sta je to "uzgon" recimo, ili ne zna kako mu je ime (moze i to da se desi, udari ga nesto po glavi pa zaboravi ko je).

Ako je greska u zakonu i ako je zakonodavac mislio na najvecu udaljenost od modelara do modela tokom leta... , a napisao maksimalan dolet onda nemam komentara............

pozdrav

Offline Asterix

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 98
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #486 on: February 05, 2016, 02:46:11 PM »
Slazem se sa vecinom predloga, znaci da se izmeni kategorija jedan tezina modela do 850g, visina leta do 200m, dolet do 300m. Svakako je bezbednije leteti po samog operatera na odredjenoj udaljenosti modela od samog operatera, nego zujanje vise glave, ovde mislim na letenje na cistom prostoru, gde nema drugih lica ili objekata nego samo operater.

Sto se tice registracije osiguranja najave leta, to bi trebalo da se trazi da ne vazi za hobiste i njihove modela kategorije 1 i 2, koji samo lete u zonama 1 ili 2. Eventulano bi imalo smisla kao sto je neko napisao da se za hobiste koji lete iskljucivo u zonama 1 ili 2, uvede neka registracija/popis samih modelara a ne svih modela.

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #487 on: February 05, 2016, 03:10:35 PM »
Asterix,

Koji to RC model ima dolet do 300m?

pozdrav

Offline Asterix

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 98
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #488 on: February 05, 2016, 03:45:28 PM »
Ma to za brzinu dolet visinu leta modela nema smisla. Realno treba da se definise recimo u zoni 1 ili zoni 2, sme da se leti toliko i toliko, na to sam mislio. Svrstavanje modela po ovim parametrima visina brzina dolet leta je glupost, svakako vec postoji klasifikacija po nameni, hobi i privredne svrhe, kao i po tezini.

Pravilnik je toliko lose napisan da svakako onemogucuje dalje bavljenje ovim hobijem, juce nismo imali nista a danas vec imamo gomilu besmislenih propisa i udaranje po dzepu. Vremenom sigurno se ovaj pravilnik nece menjati na bolje sto se tice nas hobista, bice jos gorih propisa i vise udaranja po dzepu. Zivi bili pa videli.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #489 on: February 05, 2016, 03:53:35 PM »
Ne želeći da se mešam u raspravu, zamolio bih nekog od umnih ljudi da mi odgovori konkretno koliko će da me košta letenje jednog modela težine 4 kg.
Moram da polažem ispit, a nisam iz Bgd. I to uračunati u cenu. Izaći ću realno dvadesetak puta u celoj ovoj godini. Model sam pravio sam, znači moraju i neke izjave i overe bez obzira što je ovaj model tehnički sigurniji od kineskih modela.
Ja nemogu da se snađem u sadašnje važećem pravilniku pa bih da vidim kolika mi je finansijska konstrukcija pošto vidim da se poredimo sa nekim stranim državama koje imaju više modelara nego mi stanovnika.
Pozdrav iz SM.
ex pseudonijum: licider

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #490 on: February 05, 2016, 03:59:33 PM »
Petar je u pravu, i cini mi se da ga ne kapiraju neki ljudi. Domet daljinskog, daljina vizuelnog kontakta, rastojanje modela od modelara, i maksimalni dolet su sve razlicite stvari.... Kad popnem obicnu jedrilicu na vise stotina metara i ima finesu od 15/1, moze da ima veeeeeeliki dolet... a jos ako je motorna... vec smo zakljucili da je zakon pisao dunster, nista novo. Prakticno sve sto ima krila je kategorija 4 i gotova prica. Vidim ja bice nas dosta u oglasima...

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #491 on: February 05, 2016, 05:15:23 PM »
Baš je smešno čitati licite tipa 500g na 850g i dolete na milimetar. Ako se ne postigne da se avio modelrastvo u potpunosti izuzme iz pravilnika za "dronove", sve je uzaludno. Jednostavnim brisanjem čana 2.3) koji izjednačava vazduholplovni model sa pojmom bespilotna letelica, sve se može rešiti za čas. Kako je već više puta konstatovano, pravilnik je svakako pisan za "dronove" koji su do sada pravili nerede po gradovima i radi izbeljivanja njihove ilegalne privredne delatnosti. To je uredu, a mi klasični RC hobi modelari sa time nemamo nikakve veze.

Kanadski i evropski pravilnici za "dronove" ne regulišu ni na koji način kategoriju za sportske i rekreativne svrhe do 25-30kg, pa i da je to multikopter sa kamerom za rekreaciju ili sport,  pa tako će se moći reći da je potpuno EU kompatibilan sa ovom malom promenom. Kako će se modelari organizovati radi bezbednijeg letenja na livadama sa ili bez osiguranja, je sasvim druga priča za drugi topik.

Nije zgodno spominjati američki FAA pravilnik kao ispravan. Pljuju ga svi Amerikanci pa i šire. On se rodio pod specifičnim okolnostima. Prvenstvano krive obaminu administraciju koja je pod pritiskom medija u izbornoj godini morala da postupi tako da sa strogim pravilnikom "skine" sve dronove sa neba, ne bi li slučajno za neki razbijeni prozor bi kriv baš Obama, koji inače kao nobelovac vodi rat sa RC dronovima daleko od svoje kuće. Apsurdno zar ne?  Na vrh svega, boje se te...zma, jer koga je ujela zmija i guštera se boji, kaže se.




« Last Edit: February 05, 2016, 05:34:50 PM by tibeteagle »

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #492 on: February 05, 2016, 05:18:19 PM »
Cika Savo,

Niko ne moze odgovoriti sa sigurnoscu koliko ce to kostati.

Stvar nije jos gotova, jos uvek je rovita, kad bude dobro pecena onda ce moci tacno da se kaze toliko i toliko para....

pozdrav

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #493 on: February 05, 2016, 05:31:50 PM »
Ne želeći da se mešam u raspravu, zamolio bih nekog od umnih ljudi da mi odgovori konkretno koliko će da me košta letenje jednog modela težine 4 kg.
Moram da polažem ispit, a nisam iz Bgd. I to uračunati u cenu. Izaći ću realno dvadesetak puta u celoj ovoj godini. Model sam pravio sam, znači moraju i neke izjave i overe bez obzira što je ovaj model tehnički sigurniji od kineskih modela.
Ja nemogu da se snađem u sadašnje važećem pravilniku pa bih da vidim kolika mi je finansijska konstrukcija pošto vidim da se poredimo sa nekim stranim državama koje imaju više modelara nego mi stanovnika.
Pozdrav iz SM.

Kume !!!
Sa članarinom u nekom tvom najbližem klubu,izaći će  246872,54 din.  (yay)
Nemoj da zaboraviš ČLANARINU.....  :hehe
KUME....mnogi ne shvataju šta si hteo da kažeš  ;namig   ()-()
« Last Edit: February 05, 2016, 05:33:43 PM by sasa »
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline trivajuve

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 284
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #494 on: February 05, 2016, 05:35:36 PM »
Mirčetov potencijalni pravilnik je od juče jedini koji je neko od iskusnijih članova foruma predložio u kompletnoj formi obuhvativši sve kategorije letelica.Nema tu mnogo šta da se doda.Odličan deo sa kategorizacijom osiguranja kao uostalom i  kod većine stvari obuhvaćenih oblašću osiguranja.
Lično letim dosta i parkflajere i ako dobijemo i 700g-puna kapa.
Prijava za registraciju modela bi mogla da obuhvati jedinstveno sve modele koje jedan modelar poseduje i jedna izjava o poreklu što bi smanjilo troškove.Ovo pišem iz razloga što dosta nas ima bar 5 do 10 modela iznad limita koji bi zahtevali registraciju.
Hajde da do kraja sledeće nedelje izdopunjijemo i damo konačnu formu ovog pravilnika,neka to bude naš zajednički predlog sa kojim će se nastupiti pred DCV.Potpisnici ovog predloga pravilnika bi trebalo da budu svi modelari potpisani proteklih nedelja a i oni koji se u međuvremenu dopišu.
Posle toga stupiti u kontakt sa predstavnicima DCV-a i VSS-a da se zakaže susret u nekoj od njhovih prostorija gde bi se mogao napraviti neki načelni dogovor za promenu ili dopunu pravilnika.Sa naše strane par starijih i rečitijih predstavnika i bilo bi dobro koja desetina a i po mogućstvu bar sto nas modelara da svojim pojavljivanjem doprinesemo uvid u profil ljudi koji se bave ovim hobijem.
Sezona se približava i treba da se organizujemo čim pre.
Kapiram da je ovo minimum uslova koji bi nam odgovarao i trebalo bi da ispoštujemo Mirčetovu volju za kucanjem ovog pravilnika i ne tražimo dlaku u jajetu.Ko ima bolji predlog pravilnika neka ga otkuca pa ćemo porediti.Zasad Mirče jedini ima komplet pravilnika koji smo imali priliku da vidimo.
« Last Edit: February 05, 2016, 05:39:13 PM by trivajuve »