Author Topic: NAZA zamalo odletela  (Read 10749 times)

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #15 on: October 13, 2013, 08:55:11 PM »
Ako je sve dobro povezano i slozeno kako treba nece odleteti...

Ja licno 99% letim u GPS-u.

Nije reklama ali prodato je preko 40 phantoma i jos bar 20 platformi quad-hexa (uglavnom sam ih ja sklopio)  nemam informaciju da je multi nekom odleteo...
 Ako je nekom odleteo nek se javi..

Sa druge strane dolazili su mi kupci sa sklopljenim multijem za koje mi ni dan danas nije jasno kako su leteli...
 Te improvizovane skalamerije sastavljene od strane ljudi koji misle da je dovoljno samo rukom bez lemljena umotati zice i staviti izolir traku a zice vire na sve strane su tempirane bombe koje ce pre ili kasnije pasti...
Kad se najgore desi kriva je  Naza :)

Posalji koju sliku da vidimo kako je sve slozeno.

Offline matic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
  • Čemu ovo služi ?! Osim toga i ne radi !
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #16 on: October 13, 2013, 08:59:39 PM »
Nismo se dobro razumeli ja nisam rekao da je moja naza odletela nego ne bih voleo da se to i meni desi

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #17 on: October 13, 2013, 10:29:53 PM »
"matic" ako ti je sve dobro podeseno i sve uredno spojeno-osigurano nece ti Naza odleteti.

Ja znam za vise slucaja gde je multi odleteo ali zbog greske pilota, evo par...

1. Hexa sa nazom bez GPS-a, stanica stara ali rizicna. Leteo na dva metra iznad sebe i odjednom krenula da se dize....
Nadjena posle mesec dana.
 Problem gubitak signala a fail safe bio podesen na 70% gasa.
Ako nemate GPS fail safe obavezno na 30-40% (treba testirati u zavisnosti od tezine letelice)
bolje da se spusti nego da odleti.

2. Napucani Phantom odleteo nije nadjen.
Kupac snimao daleko od sebe, zbog boljih snimaka leteo u atti modu. Kad vise nije video letelicu prebacio u home lock i desnu palicu ka sebi. Nakon par min. kad se Phantom nije pojavio pozvao me na mob..
Kupac:
"phantom mi je odleto"
Prodavac:
"jesi li ugasio stanicu"
Kupac:
"NE"

Od pocetka leta proslo je vise od 5min + 2min dok je bio u home lock i u ocekivanju Phantoma na mesto odakle je poleteo...
Zakljucak:
 home lock radi samo dok je ukljucen GPS, kupac bio u atti modu a prebacio u home lock.

3. Odleteo Phantom, nadjen nakon par dana kod komsije ali malo ostecen.
Kupac zove i kaze:
"Odleteo mi Phantom"
Prodavac:
"Kako sta bla bla bla..."
Zakljucak:
Kupac spojio bat. na Phantomu u kuci. Spakovao  opremu stavio u auto i otisao na mesto odakle polece. Probao fail safe i naravno Phantom krenuo ka mestu gde je uhvatio dovoljno satelita    i zapamtio to mesto kao tacku odakle je poleteo...
Nakon par dana komsija mu je vratio "igracku"

Ponavljam, ako je nekom Naza odletela sama od sebe a da uzrok nije greska loseg sastavlanja ili podesavanja nek se javi.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1253
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #18 on: October 13, 2013, 10:48:08 PM »
Vlado čitajuci ovo , mislim da bi bilo jako korisno, ako si u mogucnosti da napises ili okačiš  link sa cakama vezanim za letenje Naze.
Dakle meni bi bilo interesantno   pročitati  šta se dešava kada Naza hvata prvi signal sa satelita i da li ukoliko postoji  medju sletanje pamti staru poziciju ili novu sa koje se polece. Onda kako se npr. ponasa kada se ukljuci Fail safe npr da se vrati i sleti, koju putanju koristi itd....Citao sam neke korisne  stvari koje je @dbojan lepo opisao ali svaka caka dobro dodje.
Ako sam prevideo neku pisaniju ovde na forumu ili na Nazinom sajtu  unapred se izvinjavam.

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #19 on: October 13, 2013, 11:13:41 PM »
Ja sam pre nekog vremena na drugom topicu na istu temu napisao jedan rezime:
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,11949.msg82030.html#msg82030

Ako neko ima savete i primere koji bi ga dopunili, moze to ovde da uradi.

 
Vlado čitajuci ovo , mislim da bi bilo jako korisno, ako si u mogucnosti da napises ili okačiš  link sa cakama vezanim za letenje Naze.
Dakle meni bi bilo interesantno   pročitati  šta se dešava kada Naza hvata prvi signal sa satelita i da li ukoliko postoji  medju sletanje pamti staru poziciju ili novu sa koje se polece. Onda kako se npr. ponasa kada se ukljuci Fail safe npr da se vrati i sleti, koju putanju koristi itd....Citao sam neke korisne  stvari koje je @dbojan lepo opisao ali svaka caka dobro dodje.
Ako sam prevideo neku pisaniju ovde na forumu ili na Nazinom sajtu  unapred se izvinjavam.

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #20 on: October 14, 2013, 11:30:45 PM »
Dakle meni bi bilo interesantno   pročitati  šta se dešava kada Naza hvata prvi signal sa satelita i da li ukoliko postoji  medju sletanje pamti staru poziciju ili novu sa koje se polece. Onda kako se npr. ponasa kada se ukljuci Fail safe npr da se vrati i sleti, koju putanju koristi itd....Citao sam neke korisne  stvari koje je @dbojan lepo opisao ali svaka caka dobro dodje.
izvinjavam.

1. Naza-WKM pamte pocetnu poziciju onog mesta gde je prvi put spojen sa bat. Ako odes 100m dalje skines i ponovo zakacis bat. zapamtice tu tacku kao novu pocetnu poziciju.

2. Prilikom ulaska u fail safe vraca se najkracom putanjom prema mestu odakle je poleteo.
Ulaskom u fail safe komande vise nisu u funkciji, fail safe moze se prekinuti tako sto se jednom prebaci iz GPS-a u ATTI mod.

Izuzetno je bitno da sve bude dobro osigurano i u asistentu dobro podeseno.
Evo slike jedne hexe koja ceka jos samo prijemnik:




  Jedna napomena za one koji nisu znali... GPS od Naze ili WKM-a nikako blizu magneta, imao sam prilike da vidim poremecen GPS koji nije davao znake zivota niti je mogla da se uradi kalibracija a razlog je taj sto je kupac hexu drzao u gepeku od auta a iznad nje dva ogromna zvucnika...
Proces ozivljavanja:


Ja sam pre nekog vremena na drugom topicu na istu temu napisao jedan rezime:
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,11949.msg82030.html#msg82030

Ako neko ima savete i primere koji bi ga dopunili, moze to ovde da uradi.
 


Dusko odlican post  :)aplauz

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1253
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #21 on: October 14, 2013, 11:45:29 PM »
Ovo mi je trebalo, zahvaljujem! :)aplauz

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #22 on: October 15, 2013, 09:24:36 AM »
Evo i nekoliko dodatnih saveta kojih se nisam setio kada sam pisao prethodni rezime:

Jedna od stvari o kojoj treba voditi racuna je da kabl od GPS-a i sam GPS (u kome se nalazi integrisan i kompas)
traba drzati sto je dalje moguce od napojnih kablova iz baterije jer moze doci do ometanja. Ovo nije iz domena teorije vec sam video dokumentovano na RCGroups, sto je i logicno jer se u okolini provodnika kroz koji tece struja stvara magnetno i elektricno polje. A kroz ovaj kabl mogu da teku struje i od 100+A zavisno od konfiguracije multikoptera. Ovo moze da bude jedan od uzroka problema sa kompasom koji je vec spomenut.

Poznato je i da GoPro 1 ukoliko se dodatno ne zastiti npr. alu folijom pravi smetnje koje mogu da uticu na GPS ili LRS prijemnike.

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #23 on: October 15, 2013, 08:32:03 PM »
E to me interesovalo, ja sam cuo da gopro 2 pravi problem, a samo ne znam sta tu moze da pravi problem kada 1 i 2 nemaju WiFi kao 3  mmmm

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #24 on: October 15, 2013, 10:29:43 PM »
Evo ga primer za detektovanje smetnji koje pravi GP1 i jednostavna zastita:



U primeru je detektovao smetnje u UHF opsegu ali isti princip vazi i za 3x vece frekvencije gde se nalazi GPS.

Sto se WiFi-a tice mislim da on nije uzrok ni na GP3, jer je on u 2.4Ghz opsegu a GPS je u okolini 1.3Ghz .

Ne mora samo WiFi da bude uzrok vec sve sto ima oscilator a nije dobro oklopljeno moze da emituje smetnje.

E to me interesovalo, ja sam cuo da gopro 2 pravi problem, a samo ne znam sta tu moze da pravi problem kada 1 i 2 nemaju WiFi kao 3  mmmm

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #25 on: November 13, 2013, 03:17:16 PM »
Da se nadovezem na ovo oko WiFi-a.....da li wifi na 3 ili 3+ gopro ukljucen, moze da utice na vezu izmedju prednjika i prijemnika, jer kako kazu WiFi radi isto na 2.4Ghz kao i stanica?

Offline pedjartv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #26 on: November 13, 2013, 07:19:57 PM »
ja letim sa gopro 3 i ukljucenim wi-fi,smetnje nisam primetio. 

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #27 on: November 13, 2013, 07:55:15 PM »
kao i u svemu, svako ima svoju neku teoriju. Na vecini foruma sa procitao da postoje tendencije da dodje do problema da wifi remeti tx/rx signal ali to samo na vecim razdaljinama izmedju stanice i prijemnika.

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #28 on: November 13, 2013, 07:58:01 PM »
Da se nadovezem na ovo oko WiFi-a.....da li wifi na 3 ili 3+ gopro ukljucen, moze da utice na vezu izmedju prednjika i prijemnika, jer kako kazu WiFi radi isto na 2.4Ghz kao i stanica?

Gasi to s***anje od wifi !!!


   Skoro je neko polupao model zbog toga, samo ne mogu da se setim ko mi je pricao

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: NAZA zamalo odletela
« Reply #29 on: November 14, 2013, 09:36:30 AM »
Ja sam moj jedva sacuvao. Sve je bilo u redu dok nisam otisao malo dalje. Mislio sam da je gotov, ali u zadnjem trenutku sam preuzeo vezu. Sa ugasenim wifi je sve ok.