Author Topic: Gde bacate baterije i akumulatore?  (Read 8697 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Gde bacate baterije i akumulatore?
« on: March 27, 2013, 02:41:05 PM »
Bilo šta otrovno da bacimo, pre ili kasnije ćemo pojesti, popiti ili udisati. Kiša kvasi deponije sa otrovnim materiajma i sve ide u donje slojeve zemlje, odakle izvlačimo pijaću vodu. Sa tom vodom polivamo i voćnjake iz kojih jedemo voće, a koje su preko korena povukle sve što im se našlo blizu. Ovo su samo neki banalni primeri kako se samotrujemo u današnje vreme. Naučili smo da vadimo sve i svašta iz priride, ali malo kako i u kom obliku treba da se vrati ili reciklira.
Umesto da kritikujemo nivo ekološke svesti društva, pogledajmo da mi modelari kako možemo da to podignemo. Koristimo i te kako otrovne materije koje nije svejedno gde i kako bacamo. Najotrovnije su hemikalije koje, ako se ne neutralizuju na adekvatan način, mogu da nanesu veliku štetu. Akumulatori i baterije sadrže teške metale i agresivne henikalije u vidu elektrolita, zbog kojih ne smemo da bacamo u obično smeće. Već u osadesetim godimama p.v. sam viđao na zapadu (Austrija, Nemačka...) da čak i u prodavnicama ima malih kontejnera na zidu za otpremanje istrošenih baterija. Na sreću i kod nas ga ima sve više.
Pored otrovnosti LiPo baterije su još jako zapaljive, pa čak i prazne. Ako se, recimo, baci na običnu deponiju, od udara može da se zapali i da gori cela deponija danima. Dim ide na sve strane a najviše iznad gradova, pa tako lako može da postane i gasna komora.  oo)) Bilo je već i u mom gradu primera za to.
Svako treba da sakuplja  neupotrebljive baterije i akumulatore i da potraži mesto gde se to organizovano odnosi na mesta za koje smo sigurni da ide u procese za rastavljanje na komponente. Mislim da kod nas već ima mesta za skupljanje na veliko a kasnije ide negde u EU.
Ovaj problem će samo biti sve veći, jer sa pojavom raznih vozila na elektro pogon, Lixx akumulatora će biti sve više i više.

 





Evo nešto stručnije o tehnikama reciklaže:
http://gogreencyclopedia.blogspot.com/2012/11/the-life-death-and-resurrection-of.html

Generalno:
http://www.google.rs/search?hl=en&q=used+battery+disposal&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.44342787,d.ZWU&biw=1280&bih=934&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=DfFSUaToIc3gtQaJ14DADg#imgrc=_
« Last Edit: March 27, 2013, 02:43:01 PM by tibeteagle »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Gde bacate baterije i akumulatore?
« Reply #1 on: March 27, 2013, 03:03:56 PM »
Dobar clanak. Ja imam nekoliko LiPo koje ne valjaju vec par godina ali ih cuvam u metalnoj kutiji. Ne znam sta bih s njima.

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Gde bacate baterije i akumulatore?
« Reply #2 on: March 27, 2013, 03:21:23 PM »
u nekoliko maxi diskonta sam video da postoje posude u koje se odlažu stare baterije. još nisam video da je neko u njih ubacio 3S 2200Mah LiPo :)

Offline mad_mangod

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 323
  • Goran Nis
Re: Gde bacate baterije i akumulatore?
« Reply #3 on: March 27, 2013, 03:39:56 PM »
Ja cuvam nekoliko

jer ne znam sta sa njima. A onog lika sa kamioncetom koji prolazi i skuplja akumulatore nisam video skoro.
Biti ili (ne)biti,
pitanje je koga.

Goran
YU1SIS
Niš

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Gde bacate baterije i akumulatore?
« Reply #4 on: March 27, 2013, 05:58:31 PM »
Posebno treba odlagati olovne akumulatore, obične baterije i Lixx akumulatore. Svaki ima drugu hemiju. Za olovne i za baterije već ima gde da se odlaže na veliko, ali za LiPo posebno još nisam ni ja video u okolini. Zato sam i otvorio temu, da ako neko zna nešto, neka napiše. Mislim da će sa masovnijom pojavom i oni dobiti svoj kontejner. Mada ga već masovno ima i u mobilnima, a oni se bacaju među baterije.  mmmm Ako se baci među baterije, ni to nije problem, jer pre ulaska u tehnoliški proces dezintegracije ljudi pregledaju i separiraju na transportnim trakama ili negde u siromašnijim zemljama.  :-[ Dakle bolje među baterije nego u prirodu.
Pre nego što se baci pogonski LiPo za modelarstvo, treba da se odseku konektori. Žice seći jedan po jedan i da se dobro izoliraju krajevi sa izolir trakom.

Quote
Ja cuvam nekoliko jer ne znam sta sa njima. A onog lika sa kamioncetom koji prolazi i skuplja akumulatore nisam video skoro.
Olovni kiselinski i gel akumulatori imaju prijemna mesta u svim većim mestima ili otpadima. U subotici ima jedan u centru grada par koraka od aero kluba u ulici Matije Gupca u prodavnici auto delova. Dobije se i novac za njih po kilogramu i to oko 500.- dinara za jedan auto akumulator. Primaju zato jer mislim da kod nas ima reciklaže ovih tipova akumulatora.  mmmm

« Last Edit: March 27, 2013, 06:04:20 PM by tibeteagle »

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Gde bacate baterije i akumulatore?
« Reply #5 on: March 27, 2013, 10:39:05 PM »
Stare baterije bi trebalo skladistiti i reciklirati, a ne da ih jedemo, slazem se.

Isto bi trebalo da tacno znamo (samo sto ne zele da nas informisu) koje baterije su otrovnije, a koje manje otrovne..., jer ne mogu da budu sve iste, nema sanse.

Pokusao sam da zapalim kratko spajajuci bateriju (lipoly) koje je dosta stara i napunjenju na pola, onda sam je pritiskao, savijao.... Sve u svemu ugrejala se i nadula od pozara nista.

Tako da, nema sanse da se zapali PRAZNA baterija, a na youtube_u se pojavljuju razne gluposti..... Kome to treba i u koje svrhe, ne zelim da polemisem.

Pozar sa lipo baterijama je moguce napraviti najlakse kad se pune (citaj prepune) ili kad ih pune do vrha, probodes metalnim predmetom.

Ocigledno, kako ima manje energije u njima sve ih je teze zapaliti (osim ako ne upotrebis nesto egzoticno, recimo benzin, azotnu kiselinu ili nesto slicno).

pozzz

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Gde bacate baterije i akumulatore?
« Reply #6 on: March 27, 2013, 11:52:34 PM »
Naravno da nisu iste, ali ako bi se postavljao kontejner za svaki tip baterije i akumulatora, zidovi na ulazima prodavnica bi bile pune sa njima. Ko bi znao koji u koji da se stavi. Tako da ostaje da se to kasnije separira ručno negde...
Da, slažem se da pune LiPo baterije mogu brše da planu. Ali nema garanciije da neko neće da baci punu ili pola punu. Trebalo bi potpuno isprazniti da ne bude energetskog potencijala u njima. Nadalje, šta je to prazan paket? Može da se desi da jedna ćelija crkne, a da ostale imaju potpuni kapacitet. Ako izmerimo sa voltmetrom takav paket će pokazati 0V. Dakle to je skrivena bomba. Ko dobro barata sa LiPo punjačem taj može sve to da kontroliše, pa je važno znati svima koji imaju pametan punjač, šta se dešava prilikom punjenja i da treba gledati i ćelije posebno.
Naravno da se malo preteruje na netu sa strahom od vatre, ali ako gledamo iz pozitivnog aspekta, da to obraća pažnju na realnu opasnost potencijalnih energetskih bombica, onda je opravdano pokazivati. Ne znam da li je ovaj LiPo u modelu bio napunjen ili prazan, ali mu je naneo dosta štete.
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,421.msg71490.html#msg71490

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Gde bacate baterije i akumulatore?
« Reply #7 on: March 28, 2013, 11:14:36 AM »
Postoji i verovanoca da nam plafon padne na glavu (doduse mnogo, mnogo manja) pa se samo pojedinci toga plase...

Kad lipo celija crkne neverovatno je mala verovatnoca da se pretvori u otvoreno kolo.
Zasto?

Zato sto ima gomilu provodnika u vidu folija u sebi koji samo cekaju da se spoje jedni sa drugima, ako dodje do ostecenja (mehanickog, a tu se ubraja i termicko koje opet zavrsi na mehanici, znaci probijanje ili cepanje usled pomeranja).

Da bi baterija crkla kao otvoreno kolo morala bi ili da izgori metalna folija koja spaja unutrasnjost baterije sa konektorima ili da se odlemi ili da se raspunktuje.

Posto su baterije za nase modele pravljene da izdrze pozamasne struje, nema sanse da recimo, ako je folija lemljena, da se ne primeti u koriscenju da nesto nije u redu sa baterijom, recimo da ima hladan lem (lemno mesto).

Da bi folija izgorela nije dovoljno napraviti kratak spoj jer ostale stvari povezane na red u kolu ce pre izgoreti ili izazvati pozar, znaci nema sanse da je folija izgorela, a da to neko ne primeti...

Sve u svemu jako mnogo su vece sanse da crknuta celija zavrsi kao kratak spoj, a tad, kad meris napon videces da napona ima.

Inace kad pogledas youtube klipove videces da su svi namesteni (ili bar svi koje sam ja gledao, jer nemam vremena da pregledam sve klipove na youtube...).

Svi su snimani kamerom i pre pozara, na nekima nadju za 3 sekunde aparat za gasenje, a nisu se nicemu nadali... i tako, da ne nabrajam niz gluposti...

To naravno ne znaci da lipo baterije nisu opasne, JESU, ako ih PREPUNIS ili mehanicki PROBUSIS, necim dovoljno jakim da to uradi, a da se samo ne savije.

E sad, ziveci ovaj zivot u ovom okruzenju, shvatio sam da mnogi "ljudi" imaju razne "ciljeve" i da ih bas briga za druge ljude, a puna su im usta brige za druge i rade svasta da bi uspeli u svojoj nameri.

Recimo znam da me drzava laze ceo moj zivot i da je djubre koje se ne da opisati.

Pitam se recimo zasto sam morao da budem napolju i pokisnem na Cernobilskoj kisi ka je ono onomad padala?
Jel' nije moglo da nam se kaze da su senzori sirom zemlje uhvatili povecan nivo radijacije i da ostanemo u kucama osim ako bas, bas, bas, ne moramo napolje.   

Jel' moze ikad sa se kaze, ne znamo kakve mogu da budu posledice, a ne da uvek znaju, znaju, znaju i onda posle ne znam koliko vremena ispostavi se da nemaju pojima.
Gde da priznaju da nemaju pojima, ode im reputacija..., a na laznoj reputaciji prave LAZ do neba.

I tako da ne pricam dalje koliko puta me je sveznajuca drzava prevarila, unizila, obesmislila.... to je jadno.

Isto tako, kad gledamo lipo baterije, zasto ne mozemo da znamo istinu od A do S, a ne da nam prave klipove sa pozarima (koji su moguci, ali u odredjenim uslovima....).

Mnogo je lepo znati tacno sa cime imas posla, a ne bojati se necega.

Recimo znas, ako predjes odredjenu liniju bices mrtav, pa ti odluci, nema onda razloga za strahom, znas gde je linija, znas da ne prilazis njoj, ne prilazis i problem resen.

pozzz

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Gde bacate baterije i akumulatore?
« Reply #8 on: March 28, 2013, 11:57:13 AM »
 (:good)
Petre, blago tebi da se informišeš i razumeš stvarima oko elektronike i ove problematike. Ali 99% korisnika je samo konzumer i čim primeti nešto da ne valja odmah baca i kupuje drugi. Ne zanimaju ga nikakve folije i hladni lemovi ili možda njegova bahatost u korišćenju. Na žalost to je uzrok potrošačke kulture, kupi koristi i baci i raznih postupaka zaglupljivanja ljudi.  8)
Što se odgovornih ljudi na vlasti tiče, tu nemam dobar recept, osim da treba birati boljeg ili se sam trebaš kandidivati, pa reći istinu ljudima na vreme o zračenj i slično. Ali se ne iznenadi reakcijama onda, ako hoćeš da "upališ svetlo"...  :big smile Ni drugima nije uspelo.  :-[

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Gde bacate baterije i akumulatore?
« Reply #9 on: March 28, 2013, 12:05:11 PM »
Evo kako je nas sused prosao, ja mislim prosle godine, na letiliscu, punio je baterije u kolima !!


Zastitne kese za Li-Po Kese su ZAKON (bar kao preventiva) ! :sljus

« Last Edit: March 28, 2013, 12:11:30 PM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline donkihote

  • Newbie
  • *
  • Posts: 33
Re: Gde bacate baterije i akumulatore?
« Reply #10 on: March 29, 2013, 06:55:31 AM »
uu j.b..te,mogu da zamislim šta je dobio vlasnik auta od žene kad je došao kući...  (kush)
šalu na stranu,ove vreće su izgleda stvarno zakon

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Gde bacate baterije i akumulatore?
« Reply #11 on: March 29, 2013, 08:28:38 AM »
Nego, kad je vec sve krenulo u tom smeru....

Da vam ispricam nesto sto je vrlo vazno.

Posto sam kupio daljinsko merenje baterija od jednog clana foruma (planirao sam to da kupim vec odavno iz HK...) probao sam da vidim koliko moze da radi na svoje baterije i kad je proslo 14 sati daljinskog merenja, a prijemnicka baterija se nije ispraznila do kraja tu sam prekinuo test.

Posto predajnik od tog daljinskog merenja trosi struju sa prve dve baterije, a stavio sam da daljinski merim bateriju od 3S onda su se prve dve celije podosta za tih 14 sati ispraznile vise od trece, sad se nesecam tacno, ali jedno 200 mV recimo.

Posto imam nekoliko punjaca za lipo, a punim ih i preko laboratoriskih napajanja (uz spoljnji balanser) znam sigurno da nemaju svi punjaci mod "bezbednog punjenja".

Kad je veliki debalans napunjenosti izmedju celija punjac, ako nece da izazove pozar, mora da spusti struju punjenja na nivo sa kojim balanser moze da u potpunosti prestane da puni neku od celija.

Pouzdano znam da nemaju svi punjaci ovu funkciju.

To moze i rucno da se namesti, tako sto se punjac namesti na minimalnu struju punjenja.

pozzz

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Gde bacate baterije i akumulatore?
« Reply #12 on: March 29, 2013, 07:11:06 PM »
Znaci, nadam se da su svi razumeli.

Ako iz bilo kog razloga dodje do velikog debalansa u napunjenjosti baterija (tolikog da balanser nema dovoljno slobode da u potpunosti prekine punjenje svake pojedinacne celije onda moze doci do prepunjavanja i pozara.

Scenario bi bio ovakav:

Neki covek (koji nije bas odgovoran) recimo se bahato ponasa prema baterijama... cepa ih ko sumanut... nema obzira... onda dodje do ostecenja recimo jedne celije (racimo izgubi 10 % kapaciteta u odnosu na druge celije...).

Stavi tu bateriju na punjac i stavi da se puni sa 1C i ceka jedan sat da se napune.

Posto se puni sa 1C, a balanser ima recimo samo mogucnost da za +/- 0.05C menja jacinu punjenja na pojedinoj celiji, onda ako su jako debalansirane ne stigne da ih iznivelise, a jedna celija dosegne preko 4.2V onda, ako punjac nema funkciju bezbednog punjenja, a ima punjaca koji to nemaju, onda moze doci do pozara.

Onda taj doticni neodgovorni covek kaze "Eto lipo baterije su jako opasne, punio sam ih sa punjacem za njih i zapalile su se".

To je mogao izuzetno lako da predupredi gledajuci napon na svim celijama posle par minuta punjenja (recimo 10 minuta) i ako vidi da je jako veliki debalans u naponu da, ako punjac nema tu funkciju da sam smanji struju punjenja (rucno) i time produzi vreme punjenja i da dovoljno vremena balanseru da ovaj sa tom svojom minimalnom razlikom uspe da izbalansira baterije.

Svega toga naravno nebi bilo da doticni covek pazi o svojim baterijama, da ih ne forsira sa mnogo C... ne udara, ne prazni do kraja... i tako dalje, jednom recju da sto bi rekao Magic, mazi i pazi svoje baterije.

Ali posto bahatost ide sa neodgovornoscu onda se takav covek ponasa kao kreten prema baterijama, a drugi mu je kriv sto "mu nije pozajmio pamet" da svi uredjaji budu pametniji od njega ("idiot proof"), a on da moze da nastavi ko muva bez glave...., a i da drugi treba da odgovara u mesto njega, jer avaj on nije znao...., a da je znao on nebi nikad....


pozzz
« Last Edit: March 29, 2013, 07:13:43 PM by petar »

Offline LazarStan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 412
    • Dreamer Beats
Re: Gde bacate baterije i akumulatore?
« Reply #13 on: October 02, 2014, 04:55:10 PM »
Znaci, nadam se da su svi razumeli.

Ako iz bilo kog razloga dodje do velikog debalansa u napunjenjosti baterija (tolikog da balanser nema dovoljno slobode da u potpunosti prekine punjenje svake pojedinacne celije onda moze doci do prepunjavanja i pozara.

Scenario bi bio ovakav:

Neki covek (koji nije bas odgovoran) recimo se bahato ponasa prema baterijama... cepa ih ko sumanut... nema obzira... onda dodje do ostecenja recimo jedne celije (racimo izgubi 10 % kapaciteta u odnosu na druge celije...).

Stavi tu bateriju na punjac i stavi da se puni sa 1C i ceka jedan sat da se napune.

Posto se puni sa 1C, a balanser ima recimo samo mogucnost da za +/- 0.05C menja jacinu punjenja na pojedinoj celiji, onda ako su jako debalansirane ne stigne da ih iznivelise, a jedna celija dosegne preko 4.2V onda, ako punjac nema funkciju bezbednog punjenja, a ima punjaca koji to nemaju, onda moze doci do pozara.

Onda taj doticni neodgovorni covek kaze "Eto lipo baterije su jako opasne, punio sam ih sa punjacem za njih i zapalile su se".

To je mogao izuzetno lako da predupredi gledajuci napon na svim celijama posle par minuta punjenja (recimo 10 minuta) i ako vidi da je jako veliki debalans u naponu da, ako punjac nema tu funkciju da sam smanji struju punjenja (rucno) i time produzi vreme punjenja i da dovoljno vremena balanseru da ovaj sa tom svojom minimalnom razlikom uspe da izbalansira baterije.

Svega toga naravno nebi bilo da doticni covek pazi o svojim baterijama, da ih ne forsira sa mnogo C... ne udara, ne prazni do kraja... i tako dalje, jednom recju da sto bi rekao Magic, mazi i pazi svoje baterije.

Ali posto bahatost ide sa neodgovornoscu onda se takav covek ponasa kao kreten prema baterijama, a drugi mu je kriv sto "mu nije pozajmio pamet" da svi uredjaji budu pametniji od njega ("idiot proof"), a on da moze da nastavi ko muva bez glave...., a i da drugi treba da odgovara u mesto njega, jer avaj on nije znao...., a da je znao on nebi nikad....


pozzz

 :)aplauz posto prvi put baratam sa baterijama vise sam na njih usmerio paznju,kad sam cuo da mogu da eksplodiraju usao je neki strah u kosti.Imam dve,jedan je 2200mAh 3S 15C  druga je 1300mAh 3S 15C,obe su u STORAGE jer cu tek sutra jednu koristiti,nijedna nije bila ipsraznjena do kraja,posto mi avioni nisu leteli vise od 15s  :_D,tako da se prazne samo kada testiram servoe.Izvinjavam se za mali offtopic posto pitam da li su one u nekoj opasnosti jer imam obicaj da ih koristim na minut kada proveravam servoe u izgradnji i tako to,citao sam da je opasno da razlika napona po celiji bude 0.1V jer moze doci do pozara.Uvek punim na BALANCE naravno na 1C nikako vise.
They got money for wars but can't feed the poor

-2Pac

http://www.dreamerbeats.com/