Author Topic: UTVA 75  (Read 85355 times)

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
UTVA 75
« on: October 23, 2012, 11:11:56 PM »
Evo par slika..avioncic je raspona 1760mm motor predvidjen za model ako se nesto ne promeni 15cc cetvorotaktni.. ;namig
Vec duze vreme stoji ne zavrsen pa smo se tek sada evo malo vise angazovali!pozdrav








Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: UTVA 75
« Reply #1 on: October 24, 2012, 07:44:16 PM »
Repni elementi zavrseni...










Offline mišo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 33
Re: UTVA 75
« Reply #2 on: October 26, 2012, 11:33:17 PM »
super.....   :)aplauz

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: UTVA 75
« Reply #3 on: October 27, 2012, 12:18:27 AM »
Svaka čast Aerofly  (pijemo)

Jedva čekam da vidim konačan ishod, jer sam planirao da pravim Utvu75 (ako se nakanim posle Su26).
Gdje si našao planove, ili si ih sam pravio na osnovu proporcija?

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: UTVA 75
« Reply #4 on: October 27, 2012, 02:28:46 PM »
Planove neces naci jedino sto je dostupno na netu je ovo..



Ovom slicicom sam se i ja koristio samo sve puta 11,jer sam takvu razmeru zeleo.. sve lepo preneses na papir vertikalac,horizontalac,krilo.. jedino oko trupa ima malo vise posla da sve to bude u osi i verodostojno pravoj razmeri,ako si vec radio neke modele i malo vican krilo u plusu 2 stepena horizontalac u nuli i eto ti model gotov ;namig

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: UTVA 75
« Reply #5 on: October 27, 2012, 10:28:01 PM »
Hvala na informacijama. Moraću se pozabaviti malo ovom teamatikom.
 (pijemo)

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: UTVA 75
« Reply #6 on: October 27, 2012, 10:46:32 PM »
AEROSVET





YASIG bilten



Avioni naseg neba



Ceski casopis Aero Revue


« Last Edit: October 27, 2012, 10:56:47 PM by Nenad Miklusev »

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: UTVA 75
« Reply #7 on: October 28, 2012, 06:42:26 PM »
Profil krila klark Y,radjena za trenazni model od kojeg sam odustao..prilagodio raspon Utvi inace krila su od stiropora plankirana balzom od 2mm





Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: UTVA 75
« Reply #8 on: October 28, 2012, 07:55:02 PM »
Izrada trupa je pocela ovako..










Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: UTVA 75
« Reply #9 on: October 28, 2012, 10:33:17 PM »
Lepo, lepo... Konačno još neko da pravi model, a vrednost projekta je još veća pošto je sa sopstvenih planova...

Ako treba bilo kakva pomoć, slobodno mi se javi...

Pozdrav

Mirče

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: UTVA 75
« Reply #10 on: October 29, 2012, 06:17:41 PM »
Ok..hvala ako zapne naravno da se necu ustrucavati ;namig..imao sam jedino poteskoca oko trapa..



Na slici je prvobitna verzija zadnjeg trapa,celicna zica precnika 5mm ulepljena izmedju dve lipove letvice..i sve je to na jedan nacin okej da ja ne zelim dosta vecu autenticnost..tu mi se dosta nasao Miso koji je vec radio model utve..nije bio sebican pa mi je poslao dodatne slike trapa kako je on to resio :) :)
Ostaje da se pozabavim nosnim tockom i tu je dosta veca problematika ali otom potom!

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: UTVA 75
« Reply #11 on: October 29, 2012, 11:24:19 PM »













Na ovoj slici je tek onako stavljen ovaj tocak cisto zbog nekog privida,problem je sledeci!
Zamisljeno je da se nosni tocak srafi na ovom prednjem delu gde i nosac motora i sve bi to bilo izvodljivo da nisam resio da motor ipak stoji bocno,u tom slucaju bio bi skroz sakriven ispod kapotaza i samim tim bi sve izgledalo lepse,ali nosaci onda nebi isli u liniji sa nosnim tockom koji bi bio usrafljen izmedju levog i desnog nosaca?? :sljus ")
Postoji li neko drugo resenje razmisljam da tocak uvucem u torzionu kutiju koji bi bio usrafljen na nekom parcetu spera..realno unutra ima dovoljno mesta ali mi to deluje kao neko nabudzavanje!!!ili da ostane sve kao na slici a da dodam jedno deblje parce spera ispred torzione kutije koje ce biti usrafljeno  za istu ali naravno discancirano pa na taj deoda srafim nosac motora????????????????????????????????????


Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: UTVA 75
« Reply #12 on: November 09, 2012, 05:15:03 PM »
Svaka čast na dosadašnjem radu. (res)
Mislim da odluku treba da doneseš kasnije, kad provizorno postaviš motor. Odavde deluje da je druga opcija bolja, jer se zadržava autentičnost izgleda, pošto kod tog aviona nosni točak dolazi skoro do ravni elise, ali treba da i taj nosač ima "kutijastu" formu, tj. da ima dovoljno čvrstine (možda da se oslanja na nosač motora), jer ce se tezina motora prenositi na njega. Dakle, predlog je da prvo postaviš motor čisto da imaš pravu sliku o konačnoj dužini modela, pa da doneseš odluku. mmmm

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: UTVA 75
« Reply #13 on: November 10, 2012, 10:07:40 AM »
Ja imam gmax i (odnedavno) igs verziju (format) Utve 75/76. Ako nekome treba, mogu da dostavim.

Verovatno znate da je gmax aplikacija malo glupava jer moze da se eksportuje samo u neki drugi (bezveze) format. Igs file sam dobio pre neki dan i nisam stigao da ga uvucem u neki CAD program. Probacu u AutoCAD (mada imam verziju 2010 i neznam hoce li to uspeti).

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: UTVA 75
« Reply #14 on: November 20, 2012, 08:23:34 PM »
Ajd posalji na jovule@gmail.com ovaj igs file, da probam da ga otvorim kod mene... Imam neku 2013 verziju AutoCAD-a, a i interesuje me kako izgleda crtez... a ja ti mogu prebaciiti u koju god hoces verziju CAD-a posle...

Poz