Author Topic: Airworld Extra 260  (Read 5231 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Airworld Extra 260
« on: October 19, 2012, 11:08:51 AM »
Firmu Airworld ne moramo nešto posebno predstavljati. Imao sam zadovoljstvo da pravim dve njihove Extre 260, prvu sad već davne 1996 godine, a drugo tri sezone kasnije. Obe su bile Joletove...

Pošto su to bili medju prvim većim akrobatskim modelima kod nas, naučili smo dosta iz tih projekate, kako o konstrukciji, tako i o motorima i letenju.

Teorija da "nema veze što je motor jači", kod ovog modela je definitivno pala u vodu.
Airworld je preporučio motor do 35 ccm, a prvo je bio postavljen nemački BFM 51, pa potom 3W 48 (boxer) i na kraju je "stvar profunkcionanisala" tek sa OS Max-om 200.
Kad je model dobio lak glow motor, težina se smanjila za 2 kg i Extra je konačno počela da leti kako treba...

Da ovo nije 3D model Jole nam je demonstrirao pre jedno 2 godine kad je pokušao da huveruje blizu "majčice zemljice" sa kojom je ubrzo imao bliski susret.
Model nije bio mnogo oštećen i za relativno "sitnu lovu" je prešao u vlasništvo našeg drugara Goluba.
Ovaj, poznat kao pedantan čovek, umetnički ga je okrpio, moja malenkost je polepila nalepnice na ista mesta gde su bile i ranije i kad je sve bilo izlakirano, Extra je bila kao nova...





E sad, ostalo je pitanje šta staviti za pogon?
Goša "ima viziju" da predje sa glow-a na benzin, a znali smo šta se dešava ako se pretera sa motorizacijom...
U medju vremenu, na tržištu su se pojavili mnogi novi benzinci, pogotovo malih zapremina i Goša nije žalio finansijskih sredstava, pa je kupio novog OS Max-a GT 33.

Kao što sigurno znate, OS je decenijama bio lider u izradi glow motora. No, vremena se menjaju, pa da su i oni počeli da prave i elektro motore, ali i benzince.
Na tržištu su se pojavili prvo GT 55, a potom i GT 33.

OS u modelarstvu je isto što i Mercedes u auto industriji, i jasno je bilo već na slikama, da GT 33 motor ne može da omaši...
Cena jeste malo veća u odnosu na konkurenciju, ali kako kaže ona narodna "ako ne znaš šta je dobro, kupi šta je skupo"...

Goša je znao šta je dobro, pa je tako GT 33 stigao u Novi Sad. Ima tome već par meseci...













Juče je model konačno došao u Kombinat, skupile se "mudre glave"...



... i rešismo da i mi nešto "kresnemo". Vremena se menjaju, godine lete i najčešće ono što "krešemo" su motori...

Znači, ne moram ni da vam pišem, OS je upalio "na miris" startera i od prvog momenta je radio besprekorno... Da, besprekorno...





Nisu dirane igle, ništa nije štelovano, sve po fabričkom setingu. Golub je samo morao malo da namesti otklon servoa za gas i to je bilo sve.
Kasnije smo probali da ga upalimo i na ruku i naravno, palio je bez problema...   

Sve u svemu, motor je vrh...

Kresali smo tako sve do mraka, a neki su, od silnog "kresanja" morali i da prisednu...



Siguran sam da će Goša da uživa leteći ovu Extru, a i mi zajedno sa njim gledajući...

Pozdrav

Mirče   

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Airworld Extra 260
« Reply #1 on: October 19, 2012, 11:10:56 AM »
Uf, omašio sam rubriku, trebalo je da ovaj topik ide u Akrobatske modele, pa molim moderatore da to tamo premeste.

Hvala unapred

Mirče

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Airworld Extra 260
« Reply #2 on: October 19, 2012, 11:28:14 AM »
Znači to je taj model o čemu ste pričali pre koju nedelju... Lepo je popravljen  :mhm Ima šanse da se uskoro poleti na Čenejskom aerodromu?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Airworld Extra 260
« Reply #3 on: October 19, 2012, 12:03:04 PM »
Pa, trebalo bi...

I Goša se ponovio sa stanicom, tako da mu je ostalo da ugradi novi prijemnik, namesti odklone, dotera težište i još malo u dvorištu da pali motor.
U uputstvu piše da treba potrošiti dve litre goriva na zemlji.

Ja k'o Gošin advokat... :big smile

Pozdrav

Mirče

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Airworld Extra 260
« Reply #4 on: October 19, 2012, 03:07:42 PM »
Mirce, `jel je to bio kit ili ARF?

Sta god da je,  sa tim kompozitnim trupom i ostalim detaljima izgleda mnogo jako.  :jaki:

Krila su konstruktivna ili styropor?

Tog O.S. Max-a 33-ku mnogo hvale i za razliku od GT55 nije imao nikakav problem u dizajnu.

M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Airworld Extra 260
« Reply #5 on: October 19, 2012, 03:47:09 PM »
Pa sad, jel' kit il ARF, pomalo i jedno i drugo...

Model je potpuno kompozitni, i trup i krila i repovi...
Kad se kupi, modelar mora sve sam da ugradi, počevši od firewalla, pa do svih nosača servoa, rezervoara, konstrukcije na koju se pričvršćuju trapovi, itd.
Moraju se ugraditi i sve šarkice, kao i hornovi. Ne postoji plan, samo neko veoma šturo uputstvo. 
Ima dosta posla...

Model dolazi u beloj boji i mora da se farba. Golubov je faban, tj. farbana je samo crvena boja, slova i crve linije odradjene su od folije, a sve je na kraju izlakirano bezbojnim lakom.

Mana ovakvog aviona je težina, koja je svakako malo veća od drvenih ARF modela koji se sad mogu kupiti, ali velika prednost je što i posle toliko godina model izgleda kao iz radnje...
Mislim da je ovaj Golubov model težak nešto malo preko 7 kilograma. Raspon je 2080 mm...

Ovo svako nije 3D model, jer su hodovi praktično odliveni na komandnim površinama i mali su za takvo letenje. Ovo je klasičan akrobatski model...

Cena ove Extre, kod Airworlda, je 545,00 evra, a evo i link:  http://www.airworld.de/Englisch/Index.htm

Extra i dan danas izgleda moćno, a tek pre 16 godina...

Pozdrav

Mirče
 
« Last Edit: October 19, 2012, 03:52:46 PM by mirce »