Author Topic: Moj QUAD  (Read 30443 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #60 on: January 06, 2013, 02:23:21 PM »
Lepo si sve to napisao Kole, ali vec sam rekao da nikako nece da zaosciluje letelica. Tako da ne znam kada da prestanem sa gainovima. Sve sam ja to procitao i znam, ali oscilacija nigde. Probacu ponovo kada mi stignu novi propeleri. A do tada samo da grickam prste...

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Moj QUAD
« Reply #61 on: January 06, 2013, 04:34:47 PM »
jednostavno se proba, u sporom letu, kada se podigne letelica i na metar iznad kreneš sasvim polako napred, nazad, yaw levo i desno, otprilike, prema mom iskustvu, već na 70-80 P Roll/Pitch gain-a, kreću oscilacije. I gainovi su na 50-60 sa vrednostima početka oscilacija (ali opet kažem, oscilira nešto sporije nego sa P gainovima), za prosečne quadove (do 1.5kg), ali samo oprezno sa njima, jer tako lako može  da se zakuca u tlo, čak i da povredi nekog ko nije oprezan.


Limit vrednosti na ovoj kartici pretstavljaju ostatak snage motora, koju će firmware upotrebiti da ponovo dovede letelicu do normale, optimum je 100 (znači 100% !) za P i 20-50 za I gainove. Prema Net-u, mnogi prvo probaju sa kanaopm po sred quada (fiksiranje za 2 tačke), pa testiraju, da bi se bar približili idealnim vrednostima, ali i ovo može da bude opasno, kako za quad, tako i za njegovu okolinu, naravno ako se otkači pri jačem gasu.

Nadam se da će koristiti, opet ponavljam, svi znamo šta je Naza, Multiwii isl, težimo ka tome, ali kada imamo više para, biće i bolje muzike  4e


Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #62 on: January 20, 2013, 12:09:31 AM »
Dok cekam da mi stignu elise sa HK, razmislim malo. Ovaj moj quad je ko pitbul. Mali, izuzetno okretan, brz i eksplozivan. Jednostavno trazi da se vozi brzo, a ja nemam pojma... a i nekako mi se zbog gustog paovanje ne uklapa za dizajn za canopy kako sam zamisljao. Zato sam resio da napravim novi dizajn, umesto 380mm da napravim stndardnih 450mm, da ima mogucnost elisa do 10x45 i 3s baterija, i da ima nizi i elegantniji profil koji ce dopustiti bolji dizajn za canopy kasnije. Tako sam dosao do ovoga

I baterija i esc ulaze u shasiju, i time se smanjuje profil quada, ruke za motor ce biti od karbona (najzad sam porucio) i nadam se da ce ova verzija biti dovoljno dobra i prakticna da se na nju stavi canopy.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #63 on: January 22, 2013, 08:40:52 PM »
Ok stigao mi je karbon cetvrtasti 10x10mm, onaj sa okruglim unutrasnjim presekom. Uzeo sam bas taj zato sto su mu deblje ivice pa bi trebalo da bude kao malo jaci. Sve u svemu montirao sam ruke na quad i dobio dragoceno iskustvo u vezi karbona...


Prvo 10x10mm je mnoooogo jako za quad ove velicine. Bez problema moze da se koristi i za barem duplo vecu masinu. Za moj bi trebalo da bude nekih 6x6mm... medjutim meni je trebalo najmanje 10 i imao sam veliku zelju da radim sa malo vecim parcetom karbona. Ovaj konkretan karbon ce mi doneti svega 20-25gr ustede u masi quada, u odnosu na aluminijum 1mm debljine. Ok svaka usteda u masi je dobrodosla, ali po koju cenu...

Prvo, ovaj komad karbona je 5 do 10 puta skuplji od aluminijuma, zavisi gde se i na koju kolicinu nabavlja. Ok na kraju u ukupnoj ceni nije to neka jaka stavka, ali da pomenemo. Drugo, ova vrsta karbonskih sipki nije od karbonske tkanine, tj nije sa upredenim vlaknima. Iz tog razloga nije jaka u svim pravcima kao ta od tkanine. Da pomenem i da su cevi sa upredenim vlaknima 5 do 10 puta skuplje od ovih "obicnih" cevi, tako da njihovo poredjenje sa aluminijumom je suludo... Elem, posto te klasicne karbonske cevi imaju vlakna samo u jednom pravcu - po duzini, to dovodi do jos jednog problema.

Ako nemate neki specijalni alat, imacete velikih problema. Kada secete cev, mozete to i nekom testericom, lagano rucno secenje, umotate selotejpom mesto rezanja i proci ce nekako. Medjutim kada busite... treba vam stubna busilica, veliki broj obrtaja, i jaaaako ostra burgija, jos bolje glodalo za CNC masine. U suprotnom ce se karbon rascvetati na mestu gde burgija izlazi (mozda i na ulaznom mestu) i to pocinje bas u pravcu poprecno na vlakna, jer nema onih poprecnih da sprece tako nesto. Znaci mnogo muke i paznje je potrebno, ili neki dobri alati. Ili bolji (ultra skuplji) karbon. A mozda i oba...

Posle svega, karbon je jako opasan, koga zanima zasto neka pogleda na netu. Nije tu bilo neke sitne prasine koja bi dospela u vazduh, pa nisam koristio masku. Nisam koristio brzorezne alate ili one karbidne sajbnice pa da pravim prasinu. Ali zato su mi ruke bile umazane u karbon. Oprao sam ih ja, ali me je ipak jos 3-4 sata posle toga nesto peckalo i bockalo po rukama. Necu ni da pomislim da mi je dospelo u pluca...

Kada montirate karbon, morate biti jaaaako pazljivi kada stezete srafove, jer na kompresiju je patetican materijal. Malo jace i pocece nesto da krcka, a kada pocne da krcka, gotovo je... moze da se baci. Meni se to desilo, i verujte nije bilo jako zategnuto mesto. Nije se sad rascvetala sipka, ali znam da je kvrcnula i da vise nije to to.

Na kraju krajeva, aluminijum je totalno bezbedan, jeftin, siroko dostupan, i dovoljno lagan i snazan za ovu primenu, Da nisam morao da busim rupe ne bi sve bilo tako strasno sa karbonom, ali ipak je za komplikovanije stvari aluminijum mnogo prakticniji. Sada je problem naci alu cevi zeljenih dimenzija u leguri 2024 ili 7075, to bi bilo fantasticno, ako uopste moze da se nadje ... ali zato ta ultra jaka legura postoji u nekim drugim oblicima, u vidu sipki i shparinga. Vredi se pozabaviti malo trazenjem materijala.


Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Moj QUAD
« Reply #64 on: January 23, 2013, 01:21:24 PM »
Te karbonske cevi  nisu bas za te namene...kao sto i sam kazes lako se rascvetaju, tesko ih je seci a kamoli busiti...one su odlicne za neka ojacanja itd. ali kad probusis rupu...ili ih zaseces drasticno im se menja karaktristika -te ce na tom mesto nahverovatnije i da se polome.

Ja sam do sada i odsada ;), za sve moje quadove i hexe, koristio Al profil 14x14 i 10x10mm i to je odlican materijal bas za te namene, lako se postavljaju motori, ne treba izmisljati nekakve drzace za njih...extra su jake...ALI...
Recimo sad imam Al krake 10x10mm na MK hexi, raspona oko 700mm...i tu se vec moze videti da ceo ram nije tako rigidan i otporan na vibracije.
Igrom slucaja, kod sebe imam i droidworx AD6 (nazalost nije moj :-\) i kad vidis kako je taj ram rigidan i vib free...shvatis da je sve ono sto si radio -nista!Cenu necu da komentarisem (___).
Mada imas na goodlockbuy-u finih i ne tako preskuph carbonskih ramova...i ispada da se vise uopste  ne isplati da bilo sta radis u sopstvenoj reziji...ali ja nisam taj tip... ;) (<--)


Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #65 on: January 23, 2013, 01:46:06 PM »
Ej i ja sam hteo da odradim ovaj quad sa 14x14, ali nisam hteo da dodajem masu. Za velicinu do 450 profili 10x10 su dovoljni. Za 700mm jesu malo mlitavi, ali i onda mozes da uzmes debljinu zida 1.5mm a ne 1mm. Ili jednostavno 14x14x1mm... Meni je prethodna verzija od 380mm bila extra rigidna sa 10x10 profilom.
Ja volim da sam radim, da izmisljam toplu vodu i tako to... Ceo projekat sam poceo sa ciljem da napravim malo uredniji, organizovaniji quad, lepseg izgleda i dobrih performansi. Nesto sto bi ljudi mogli da voze i kao akrobatsku varijantu, a i da snimaju nesto. Da moze da se stavi i canopy, i da ne moras da okreces ceo quad i stavljas ga na propelere samo da bi zamenio baterije...
Imam osecaj da ce ovo biti prva verzija sa kojom cu biti relativno zadovoljan. Posle cu doradjivati sitnice, bitno da pogodim koncept.

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Moj QUAD
« Reply #66 on: January 24, 2013, 01:12:29 AM »
Ja sam izbacio nosače motora, koje si vidim i ti konstruisao, jer takav koncept ima mnogo veliku manu: čim pogrešno sletiš (vetar isl), takvi nosači motora, koji štrče od rama, jednostavno puknu/naprsnu i tu je kraj njihovog veka. Ako ipak rešiš, napravi 20-30 kom rezervnih identičnih, jer će da ti pucaju. Cakra je u pravu, što se gotovih frame-ova tiče...

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #67 on: January 24, 2013, 09:59:53 AM »
Kole pricali smo o tome. U tome i jeste poenta. Kada dodje do pada letelice nesto mora da upije silu i da pukne. Naravno dovoljno je cvrsto da prezivi lakse padove. A za one jace, najbolje je da to bude deo koji je jeftin i koji se lako menja. Ako mi pukne karbon - skupo. Ako mi pukne shasija - kuku lele... To i jeste predvidjeno da pukne, a ne da pokrivim sve ostalo, ili da ostetim motor. A i najbolji pilot na kraju padne... da ne pricam za pocetnike. Znaci to je uradjeno sa namerom, i mislim da je to prednost a ne mana, ali to je izgleda stvar misljenja :)
Nadam se da ce mi elise stici pre bebe, pa da provozamo bar jedan krug zajedno. Posle ko zna kad cu stici (pijemo)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #68 on: January 26, 2013, 02:18:55 PM »
Evo par slicica skroz sklopljene nove verzije mog quada. Sada se samo ceka prvo pogodno vreme za let.





Tezi je oko 100g od prethodne verzije, ali ipak je 450 velicina a ne 380. Ovaj koncept je izuzetno uredan, kao sto se moze videti sa slika. Ipak, mozda na kraju napravim i trecu verziju, koja ce kombinovati malu masu prethodnog rama i pedatnost ovog. Videcemo.

Offline Baky

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 79
  • Ljubav preko žice ♪♫
Re: Moj QUAD
« Reply #69 on: January 27, 2013, 06:06:26 PM »
Sada se samo ceka prvo pogodno vreme za let.
Zovi obavezno :big smile

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Moj QUAD
« Reply #70 on: February 13, 2013, 08:12:43 AM »
Malo promenjen dizajn kabine i spusten profil, mislim da je ovako lepsi.


Ovaj 3d model si radiou Mayi ili 3D MAxu ?
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #71 on: February 13, 2013, 11:34:15 AM »
Radio sam u ArtCAM programu za CNC masine. To je u stvari 2.5D nije pravi 3D, jer nema onih negativnih uglova. Program je za graverke i slicne troosne CNC masine koje nemaju mogucnost da rade komplikovane 3D oblike, vec samo profilisane 3D oblike odozgo.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #72 on: March 03, 2013, 11:13:32 AM »
Izvinjavam se ljudima koji prate ovaj topic, jer sam quad SAMLEO posle jednog pada unecije dvoriste na 150-200m udaljenosti. Sada me malo strah kombinacije moje slobodne i agresivne letacke naravi, manjka iskustva i lose vidljivosti letelice na vecoj udaljenosti. Proci ce neko vreme dok mi se vrati motivacija da ga opet sredim cakum pakum.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Moj QUAD
« Reply #73 on: March 03, 2013, 12:11:57 PM »
Da, kad-tad se desi to sto ti se desilo...narocito ako letis u teskim uslovima -kao sto je dvoriste, medju zgradama -kucama... itd...sa flight controlerom ogranicenih mogucnosti...

Naime, tacnu orjentaciju letilice je jako tesko odrediti i na manjum udajenostima-a kamo li na vecim...
jos ako nije stabilna u letu -tj. prilikom hoverovanja  malo vuce na neku stranu itd...lako se covek zbuni i uspanici...i eto pada...

Zbog toga sam stalno govorio da nije lose malo vise uloziti u sam flight kontroler sa vise opcija i mogucnosti -jer bas u tim kriticnim situacijama pomaze recimo da imas dobar GPS position hold, ili altitude hold...ili care free(head free)...zbunis se-ne znas gde letis?...lepo ukljucis gps position hold...letilica se umiri, a ti imas vremena da  dodjes sebi i da preuzmes kontrolu...
care free-head free(kod apm-a simple mode)  opcija je extra korisna stvar ako znas da je koristis...jednostavno nije bitno na koju straniu ti je letilica usmerena-(naravno moras biti ti sam okrenut onako kao sto si i bio prilikom poletanja...al ga objasnih) :sljus i vec  znas gde si i gde letis...
Ej, to je helikopter...on visi u vazduhu ko luster...stoji u mestu...on pada samo onda kad se TI uspanicis i zbunis...eventualno kad nesto bas crkne na njemu-a to je retko!

Nemoj se obeshrabriti...lepo si napravio svoj quad(cak prelepo za prvu letilicu)sklepaj ga ponovo, nije toliko bitno da nesto svetski izgleda...pa vezbaj i leti sa njim i padaj sa njim....
Vezba cini majstora...

Mislim da je djbojan prodavao recimo crius aio pro...ima sve o cemu sam ti pricao...i sasvim korektno radi i sve to za 40-50Eur...mislim :sljus

Zamisli sebe da jednog dana letis recimo neku letilicu od par 1000 evra,plus neka skupa kameretina na njoj-veruj mi nije svejedno...a srenja se stalno desavaju...pa ljudi ipak lete i dalje...dok se ne dekintiraju (___) lol
Ako ti nesto treba -kazi...recimo imam jedan lep quad ram...stoji mi...pa ako ti treba...tvoj je...
 (<--)




Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #74 on: March 03, 2013, 03:58:14 PM »
Hvala Cakra.
Ma mnogo mi stresno. Sve je bezbedno ako vozis "ko penzioner" (bez uvrede penzionerima :)) ali mene ne drzi mesto. Neki djavo me tera da zujim i obrcem se, meni je to interesantno. A to zahteva mnogo vise koncentracije nego sto sam mislio (bukvalno mi otvorena usta dok vozim quad, toliko se zaboravim) :) Polako, malo da odmorim mozak, pacu se vratiti na projekat.